Connect with us

Yazar

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Mustafa Ercan

Published

on

GÖZ KAPAĞİ ESTETİĞİ

Bilindiği üzere 35-40 yaşlarından sonra üst göz kapağında sarkma, göz altında torbalanma ve kırışıklıklar oluşmakta, insanlara yorgun ve üzgün bir hava vermektedir. Yaşla beraber kaş bölgesinde ve alında da bir düşme gözlemlenmektedir. Normal kırışıklıklar kollajen türü dolgu maddeleriyle düzeltilebilmektedir. Fakat doku sarkması olduğunda ve derin kırışıklıklarda operasyon şarttır. Amaç kişinin daha genç görünmesini sağlanmaktır.

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) alt ve üst göz kapaklarındaki fazla kas, deri ve gerek görülürse yağ dokusunun alınmasıyla  bu dokulara destek olan göz çevresi kısımlarının gerginleştirilmesi işlemidir. Bu cerrahi uygulama ile sarkmış üst ve alt göz kapakları, fazla yağ toplanmasına bağlı torbalanmalar, göz çevresi kırışıklıkları düzeltilerek kişinin yaşlı, yorgun görünümü daha genç ve hareketli bir görünüme dönüştürülür. Estetik gözkapağı ameliyatları genelde 35 yaş sonrası ihtiyaç duyulan cerrahi işlemler olup, cerrahi riskleri az, estetik cerrahi sonuçları etkileyicidir. Kalıtsal sebeplerle daha erken yaşta göz kapaklarında rahatsızlık verici torbalanmalar olan kişilerde daha genç yaşta da yapılabilir.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar

Fark Etmeden

Sezin Örten Sivri

Published

on

2018’in son köşe yazısını yazıyorum. Sonlarını, vedaları hiç sevmeyen ama bir o kadar da yenilik, değişim, dönüşüm peşinde koşan ve yeniyi bekleyen biri olarak bir şeylerin bitiyor olması hissi biraz ağır benim için. Yani hafif melankolik ama bir o kadar da umutlu, sonuç olarak da oldukça tuhaf bir ruh halindeyim.
Sizi en sevdiğim şarkı ile tanıştırmak istiyorum. Köşe yazımı okumaya başlamadan önce ve hatta okurken, yazımın da konusu olan fark etmeden’i dilemenizi istiyorum. Şimdi açın YouTube kanalını ve mükemmel bir Fikret Kızılok şarkısı olan “Fark Etmeden”i Demet Evgar’ın sesinden dinleyin lütfen…
Bırakın Demet Evgar’ın sesinde hayat bulan sözler içinize işlesin…
“Fark Etmeden
Susamış sular akışı gibi
Çaresiz gözlerin bakışı gibi
Kapının ansızın çalışı gibi
Akrebin ateşe yanışı gibi
Vazgeçip uzaktan senin yanından
Kendime cevapsız soru sormuşum
Kaybolup giderken fırtınalarda
Kendimce bir ıssız ada bulmuşum
Fark etmeden, fark etmeden
Fark etmeden senin olmuşum
Fark etmeden, fark etmeden
Fark etmeden senin olmuşum

Güneşin gölgede kalışı gibi
Uykunun düşlerde dalışı gibi
Kalbimin nabzından atışı gibi
Bir yolun bir yere varışı gibi
Vazgeçip uzaktan senin yanında
Kendime cevapsız soru sormuşum
Kaybolup giderken fırtınalarda
Kendimce bir ıssız ada bulmuşum
Fark etmeden, fark etmeden
Fark etmeden senin olmuşum
Fark etmeden, fark etmeden
Fark etmeden senin olmuşum”

Pek çok şey “Fark Etmeden” oluyor değil mi hayatımızda? Bir bakıyoruz fark etmeden bitmiş bir şeyler, fark etmeden gelmişiz yolun sonuna, fark etmeden oluvermiş olması beklenen, fark etmeden değişmişiz, fark etmeden geçip gitmiş yıllar… Falan, filan.
Son yılların popüler kişisel gelişim mottosu farkındalık kavramının daha derin var oluşunu konu almak istiyorum bu şarkı ile. Bu farkındalık dedikleri kavram, yaptığın eylemin farkında olmak, sonuçlarının neye varacağından aşağı yukarı haberdar olmak, kimlere dokunacağını kendin ve diğerleri üzerindeki etkisini bilmekten ibaret değil aslında. Ne yaptığından çok neden yaptığının da bilincinde olmak ve olmakta olan her şeyin ya da olmayanların bize söyleyeceği sözleri duyabilmektir farkındalık.

Ve yaşamın doğası gereği bazı şeyler fark etmeden olacaktır zaten. Ne yaptığını bilmiyor olmayı kastetmiyorum kesinlikle. Yaşamlarımız birer deneyimden ibaret. Deneyim de aslında deneyimlemeyi düşündüğümüz şeyi deneyimlemek değildir zaten. Sonuçlara hükmedemeyiz. Önlem alarak ve sonuçlara hükmedemeyeceğimizi idrak ederek yol almalıyız hayatta. Direnmeyi bırakmaktır aslolan, konfor alanına duyulan özlemden deneyimin bilinmezliğine yol alabilmek. Fark etmeden ya da fark ederken olan bitene hem içindeymişsin hem de dışındaymışsın gibi bakabilmek.

Neler siz fark ederken oldu ve olmakta şu anda?
Neler fark etmeden oldu ve olmakta hayatınızda?
Tam da şimdi şarkıda ki gibi kendinize cevapsız soru sormanızın ve cevabının farkında olmadığınız sorular sormanızın tam zamanı. Gelin 2018’e  böyle veda edip 2019’u böyle karşılayalım.

Bir yolun bir yere varışı gibi yaşamımızda bir yerlere varacak elbet. Fark etmeden ve fark ede ede…
Zira hayat bu bir oluşumdur zaten. Bir kez ulaşılacak ve korunacak bir konum değil. Esas mesele de dileklerimizin, dualarımızın,  amacımızın olup olmadığı ya da nasıl oluştuğu değil onunla ne yapmayı seçtiğimizdir zaten.
Mutlu yeni bir yıl dilerim. Sevgiyle kalın.

Continue Reading

Yazar

Türk Tarımının Kurtuluşu İçin Üretim… Üretim… Üretim…

Timuçin Demir

Published

on

TÜRK TARIMININ KURTULUŞU İÇİN

ÜRETİM… ÜRETİM…ÜRETİM…

(YERLİ VE KENDİ ISLAHIMIZ OLAN MİLLİ ÇEŞİTLERİMİZLE)

Cumhuriyet tarihinden mütevellit ülkemizin dünya tarım çizgisinin geldiği nokta düşünüldüğünde; ulaşması gereken konum, basiretsiz politikalar, teknik noksanlıklar, ihmaller, mesnetsiz yapılanma ve yanlış iktisadi uygulamalar nedeniyle her daim negatif yönde sekteye uğramıştır.

Nihayetin de; gerek Türk çiftçisi, gerek işin mihmandarlığını yapmakta olan bakanlık bürokratları ve gerekse ülkemizin başka coğrafyalarda bulunmayan nadide kaynakları, verimlilik ve sürdürebilirlik açısından gerçek performansını gösterememiş ve bu vakıa Türkiyemizin lojistik ve jeolojik konumuyla mukayese dahi edilmeyecek küçücük ülkelerin gerisinde kalmamızı zaruri hale getirmiştir. Şüphesiz gelişen dünyanın temel ihtiyaçları dikkate alınırsa su, petrol ve gıda tartışmasız vakur yapısını ilelebet koruyacaktır. Bu denli ehemmiyet arzeden gıda ihtiyaçlarının karşılanması hususunda, tarımsal modernizasyonun geliştirilmesi ve tarım alanlarının iyi ve verimli  kullanılması  ve tarımsal üretimin planlı bir şekilde arttırılması, memleketimizin en gerçek ve temel sorunlarından biri olarak belirmektedir. Hayatımızın her noktasını etkileyen bu durumun, ülkenin her kesiminin katkısı ve emeğiyle, en doğru strateji ve hassasiyet gerektiren katılımcı bir inovasyonla çözümlenmesi kaçınılmazdır.

Mesele; Cumhuriyet miladına uygun Ulu Önderimizin belirlediği çerçevenin çoktan dışına çıkmış, bu verimsiz, kabul edilemez, yanlış planlanan acemi yaklaşımlarla daha da vahim hale gelmektedir. Bahsi geçen vahemete teslim olmak yerine, topyekün, bilinçli ve milli uygulamalara açık, ulusumuzun refah seviyesine katkı sağlayacak hamlelerin el ele ve hepbirlikte derhal hayata geçirilmesi temenni olmaktan çıkarılmalıdır.

Ülkemiz ve Türk çiftçisi bu vahametten ulusal çeşitlerimizi bilinçli ve ihtiyaçlara yanıt verecek şekilde istihsale dönüştürülebilirse, gerçek tarımsal inovasyon  yeniden güncellenmiş ve hayata geçmiş olacaktır. Temel dönüşümün, kalitesi tartışma götürmez ve yurtdışından gelen bilimum üretim hammaddesi olan, hububat ve endüstriyel bitki çeşitlerinin ülkemizin ilgili kuruluşları ve özel sektörü tarafından hızla ıslah edilip, dünya piyasasında söz sahibi olmasından geçeceği aşikardır.

‘’UNUTULMAMALI Kİ: MİLLETİN GERÇEK EFENDİLERİ ÇİFTÇİLERDİR’’

GERÇEK EFENDİLERİMİZE HAKETTİKLERİ KIYMETİN VERİLMESİ ÜMİDİYLE

 

Timuçin Demir

Tİ-NA GLOBAL General Manager

 

Continue Reading

Yazar

Estetik burun ameliyatı ”Rinoplasti – Septorinoplasti” Nedir?

Mustafa Ercan

Published

on

RİNOPLASTİ – SEPTORİNOPLASTİ

Rinoplasti burun şekil bozukluğunu düzeltme amacıyla yapılan cerrahi girişimdir. Türkiye’de Estetik cerrahisinde en fazla yapılan operasyondur. Rinoplasti adı altında yapılan bu işleme ilaveten hastanın nefes almasına engel olan kemik ve kıkırdak eğrilikleri (Deviasyon ameliyatı) düzeltilmektedir (Septorinoplasti ameliyatı). Estetik burun ameliyatındaki amaç yüzün profiline makul doğal ve ameliyat olduğu belli olmayan bir burun yapmaktır. Eskiden olduğu gibi kalkık, burun deliklerini açığa çıkartan ufak ve oyuk burunlar rağbet edilmiyor.

Burun yüzün orta bölümünde bulunan fonksiyon olarak hava pasajını sağlayan organdır. Estetik burun ameliyatını yaparken bu konuya dikkat etmek gereklidir. Ayrıca sorunlu olan fonksiyonlar aynı ameliyat sırasında düzeltilmelidir.

Ameliyatın başarı oranı hastanın cilt özelliği (Kalın, İnce), kıkırdakların inceliği ve biçimi, kıkırdak ve kemikte gelişen eski travma ve deformiteler ve dokuların iyileşme potansiyeli belirler.

Estetik Burun Ameliyatı kemik ve kıkırdak dokularını deri ve mukozadan ayırarak, kemik ve kıkırdak yapılarını tekrar biçimlendirme işlemidir.

18 yaşını doldurmuş, büyüme yaşını tamamlamış hastalar estetik burun ameliyatı olmaya aday olarak kabul edilir.

Op. Dr. M. Mustafa Ercan
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ile El Cerrahisi Uzmanı

 

 

Continue Reading

Öne Çıkanlar