Bizimle iletişime geçin

Gündem

Üniversitede Kayıp Keçi Alarmı..

İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde 567 küçükbaş hayvan sırra kadem bastı.

MedyaKafa

Tarih:

|

İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde 567 küçükbaş hayvan sırra kadem bastı.

Sayıştay denetmenleri İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde canlı demirbaşların bir çoğunun kayıp olduğu belirlendi. Geçtiğimiz yıl 948 (koç, kuzu,keçi) olan canlı demirbaşların sayısının bu yıl 363’e düştüğü anlaşıldı. Sayıştay raporunda sadece 18 hayvanın ölüm kaydının yapıldığı, 567 hayvanın durumuyla ilgili her hangi bir bilgiye ulaşılamadığı ifade edildi..

AKIBETLERİ BELLİ DEĞİL

Fakülte yetkilileri de kayıp hayvanlar konusunda Sayıştay Denetçileri’ne bir yanıt veremedi. Şimdi 567 hayvanın akıbetinin ne olduğu araştırılıyor.

Akşam Gazetesi

Reklam
Yorum yapmak için tıkla

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

ABD Menbiç’i Boşaltıyor

Sayıları 2 bine ulaşan ABD askerlerinden bir kısmı zırhlı araçlarla Menbiç’i terk ederek Deyre’z-Zor’a geçti

MedyaKafa

Tarih:

|

Yayınlayan:

Afrin’in terör unsurlarından temizlenmesi sonrası gözlerin çevrildiği Menbiç için kritik sürece girildi. Türkiye’nin başta Menbiç olmak üzere Suriye’de ABD ile yaşadığı anlaşmazlıkların görüşüleceği yarın başlayacak Washington’daki görüşmeler öncesi Türkiye’nin kırmızı çizgi ilan ettiği Fırat’ın batısında hareketlilik sürüyor. Millî Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının ardından, “Menbiç’teki teröristlerin bir an önce bölgeden uzaklaştırılması gerektiği, aksi takdirde Türkiye’nin diğer bölgelerde olduğu gibi burada da bizzat inisiyatif kullanmaktan çekinmeyeceği” yönündeki açıklaması ile eşzamanlı olarak ilk adım Menbiç’te bulunan ABD askerlerinden geldi. Sayıları 2 bine ulaşan ABD askerlerinden bir kısmının zırhlı araçlarla ilçeyi terk ederek Deyre’z-Zor’a geçtiği kaydedildi.

ÖRGÜTTE PANİK
Bu hamle Afrin’de olduğu gibi Menbiç’te de ABD’nin terör örgütünü yalnız bırakacağı yorumlarına sebep oldu. Panik içindeki terör örgütü, Afrin sendromu yaşamaya başladı. Örgüt, militanlarına Türkiye’ye karşı direnilecek mesajı vermeye başladı. Uzun süredir yapılanma içerisinde olan terör örgütü PKK/PYD’nin bölgeden çıkarılması için ABD ile görüşmeler sürerken Fırat Kalkanı Bölgesinde görev yapan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) dün sabah itibarıyla Menbiç’e uzanan bütün yolların giriş ve çıkışlarının kapatıldığı duyurdu. Menbiç’e bağlanan yolların üç gün boyunca askerî alan statüsüne alındığını duyuran ÖSO, bu süre içeresinde bölgede mayın, silah ve uyuşturucu araması yapılacağını belirtti.

SDG: İLGİLENMİYORUZ
Bu arada Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Sözcüsü Mustafa Bali, “Menbiç’le ilgili ABD ile Türkiye arasında yapılan görüşmeler ve söylenenler, SDG’yi ilgilendirmiyor. Menbiç, DEAŞ’tan alındıktan sonra 15 Ağustos 2016 tarihinde, biz YPG olarak güçlerimizi çektik. ABD, orada içeresinde Kürt ve Arapların kotasının bulunduğu Menbiç Askeri Meclisi adı altında bir oluşuma gitti. Menbiç’te yaşanacakların muhatabı biz değiliz. Menbiç, ABD ve DEAŞ’a karşı uluslararası koalisyonun meselesidir diyoruz” dedi.

Suriye’den tamamen çekiliyoruz
ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin çok yakın zamanda Suriye’den çekileceğini açıkladı. Bölgedeki kuvvetlerini geri çekeceklerini söyleyen Trump, “Suriye’de olmamızın sebebi DEAŞ ile mücadeleydi. Çok yakın bir zamanda bölgeden çıkacağız. Bırakalım da başkaları Suriye ile ilgilensin. Çok çok yakın bir zamanda biz çıkıyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye Gazetesi

Okumaya Devam Et

Gündem

Vajinal akıntılar ne anlama geliyor?

Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, kimi zaman kadınları endişelendiren vajinal akıntıların her sağlıklı kadında görülebilen normal bir durum olduğunun altını çiziyor.

MedyaKafa

Tarih:

|

Yayınlayan:

Günlük vajinal akıntının nemlendirme, koruma gibi özellikleri olduğunu anlatan Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, genital sağlık için yapılması gerekenlere dikkat çekiyor.

Her vajinal akıntı hastalık habercisi değildir
Çoğu kadında görülen vajinal akıntı çok normal bir durum olsa da kimi zaman kadınlarda endişeye neden oluyor. Bu akıntının bir hastalığın habercisi olabileceğini düşünenler ya da bu durumdan rahatsız olanlar doktorların kapısını çalıyor.
Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, beyaz, şeffaf akıntının her kadında görülen normal bir durum olduğunun altını çiziyor. Vajinal akıntıların floranın normal ve sağlıklı olduğunun bir işareti olduğunu belirten Op. Dr. Zülfikaroğlu, “Genellikle kadınlarda vajinal akıntı normal ve düzenli olarak meydana gelir. Beyaz veya şeffaf renkte olabilir. Vajinal akıntı genital organlar tarafından üretilen bir sıvıdır ve vajinayı temizleyip nemlendirme özelliğine sahiptir. Aynı zamanda vajinal enjeksiyonlara karşı koruyucu özelliği vardır. Vajinal şeffaf akıntının şekli normal adet döngüsünün hormonal değişikliklerine bağlı olarak değişebilir. Örneğin yumurtlama döneminde veyaadet öncesi ve sonrası günlerde akıntı miktarında artış olması normaldir. Ancak akıntının her zamanki görüntüsü ve kokusu farklılaşırsa mutlaka doktora başvurulmalıdır” diyor.

Vajinal temizlik nasıl yapılır?
Op. Dr. Zülfikaroğlu, vajinal hijyeni sağlamak için genital bölgenin kuru ve temiz tutulması gerektiğini ancak günlük akıntıların iç çamaşırında ıslaklığa neden olduğunu hatırlatıyor. Op. Dr. Zülfikaroğlu, bu nedenle günlük akıntısı yoğun olan kadınlar iç çamaşırlarını gün içinde değiştirmesi gerektiğinin altını çiziyor. Kadınların yoğun günlük tempoları dolayısıyla iç çamaşırlarını değiştirmelerinin kolay olmadığını söyleyen Op. Dr. Zülfikaroğlu, pamuksu yüzeyiyle nefes alan günlük pedlerin de pratik bir çözüm sağlayabileceğini belirtiyor.

Akıntılar için günlük ped kullanabilirsiniz
Günlük pedlerin genital bölgenin kuru ve temiz kalmasını sağladığının altını çizen Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, şöyle devam ediyor: “Günlük pedler nefes alan bir yapıda oldukları ve pamuk oranı yüksek olarak üretildikleri için vajinanın florasını bozmazlar. Günlük ped değiştirme sıklığı kişiden kişiye göre değişebilir. Ancak ortalama 3-4 saat içinde değiştirilmelidir. Günlük pedler dermatolojik testlerden geçtiği için günlük kullanım için de son derece güvenlidir. Bu pedler doğru kullanıldığında herhangi bir yan etkiye neden olmaz.”

Okumaya Devam Et

Gündem

PKK Aç Bıraktı, Türkiye Doyurdu

Kızılhaç, PKK’ya binlerce koli gıda gönderdi, Afrin’i sindiremeyen ABD, “Kaygılıyız” dedi.

MedyaKafa

Tarih:

|

Yayınlayan:

Kızılhaç, PKK’ya binlerce koli gıda gönderdi, Afrin’i sindiremeyen ABD, “Kaygılıyız” dedi. Ama Mehmetçik, Türk Kızılayı ve STK’larımız gereken cevabı verdi. Afrinliler aylar sonra ilk defa tok ve huzurlu uyudu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauer’in “Afrin’de olanlardan kaygılıyız” açıklamasına Ankara’dan sert cevap geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Peki biz kaygılıyken siz neredeydiniz? Terör örgütüne silah yağdırıyordunuz. Şimdi biz o insanlara yardım götürüyoruz” diyerek ABD’li Sözcü’ye tepki gösterdi. ABD’li Sözcü’ye en anlamlı cevaplardan birisi ise, hâlen Afrin’de görevini devam ettiren Mehmetçik’ten geldi. Türk askeri, kendi kumanyasını paylaşmakla kalmayıp, yüzlerce kamyon gıda malzemesini âdeta Afrin’e yığdı.

KIZILAY, AFAD, İHH ORADA
Aynı şekilde Türk Kızılayı’ ve AFAD da, sıcak yemek dağıtımı dahil binlerce koli hayati malzeme barındıran yardımları Afrinli sivillere ulaştırmaya başladı. ABD’li Sözcü “Endişeliyiz”, Uluslaraası Kızılhaç Başkanı Peter Maurer, “Türk Kızılayı’nın itibarı kalmadı” dediği anlarda Türk askeri ile Türk Kızılayı ve AFAD Afrin’de yardımları Afrinlilere ulaştırıyordu. Yine Türkiye’nin önemli yardım kuruluşlarından İHH’nin de harekatın daha ilk günlerinden itibaren bölgede konuşlandığı görüldü. Afrin’in tamamen ele geçirilmesi ile birlikte İHH bu sefer yardımları şehir içerisinde sivillere teslim etti.

ELLERİYLE DAĞITTILAR
Türk askerine ve Türk Kızılayı’na yapılan iftiralara AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu ve Türk Kızılayı Genel Müdürü İbrahim Altan bizzat cevap verdi. Güllüoğlu ve Altan, Mehmetçik tarafından özgürlüklerine kavuşturulan Afrin halkına sıcak yemekten gıda maddesi dolu kolilere kadar yardım malzemelerini kendi elleriyle dağıttı. Güllüoğlu ve Altan, Türk ekipleri ile birlikte bununla da kalmayıp ev ev dolaşarak hiç kimsenin yardım malzemelerinden mahrum kalmaması için gayret gösterdi. Zeytin Dalı Harekatı kapsamında teröristlerden temizlenen Afrin ilçe merkezindeki sivillerin yaptığı açıklamalar ise, dehşet vericiydi.

PKK BİZİ AÇ BIRAKTI
Hırbet eş Şaer köyünden Ebu Muhammed’in sözleri Uluslararası Kızılhaç Örgütü’nün PKK’lı teröristleri nasıl beslediğinin en açık deliliydi. Ebu Muhammed, “Ne diyeyim size, PKK’nın depoları gıda doluyken insanların karnı açtı. Bize bir şey bırakmadılar. Yazık değil mi? (YPG/PKK) Buradan çıkarken gıda depolarını yakıp gittiler. Depolardaki gıdaları sadece kendilerine ayırmışlardı, diğer sivillere vermezlerdi. Eğer örgüttensen sana verirlerdi. Yok değilsen gıda vermezlerdi. Sokaklar aç insanlarla doluydu” sözleri ile yaşadıkları dramı ortaya koyuyordu. Adeta bayram havasının yaşandığı Afrin’de şimdi çocuklar da çok mutlu… Kefer Cenni köyünde arkadaşları ve kardeşleriyle oynayan 10 yaşındaki Luay Fehmen, “Günlerdir aç yatıp aç kalktık. Türk askerinin gelmesiyle birlikte karnımız doydu” diyerek Türkiye’ye yapılan iftiralara en anlamlı cevaplardan birini vermiş oldu.

İHH Afrin’e yardım yağdırdı
İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Zeytin Dalı Harekatı kapsamında, PYD/PKK’lı teröristlerden kurtarılan Afrin merkez, Mabetli ilçesi ve Kavkabah köyüne yardım ulaştırdı. İHH’dan yapılan açıklamaya göre, TSK tarafından YPG/PKK terör örgütünden kurtarılan Afrin’in merkezinde, Mabetli ilçesinde ve Kavkabah köyünde yaşayan ailelere gıda kolisi, çocuk paketi, ekmek ve hijyen kiti dağıtıldı. Açıklamada, şimdiye kadar yaklaşık 2 bin aileye yardım ulaştırıldığı kaydedildi.

Türkiye Gazetesi

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar