Bizimle iletişime geçin

Spor

Tokyo 2020 Olimpiyatları örneği: Sponsorsuz spor olmuyor artık!

MedyaKafa Basın

Tarih:

|

Malum, UEFA Şampiyonası için Türkiye şansını kaybetti ve 2024 için Almanya tercih edildi. Kırıldık, kızdık ve teselli aradık. Peki nerede yanlış yapıyoruz? Eksikliklerimiz neler?
TOKYO 2020 Olimpiyat
Tokyo 2020
Olimpiyat spor mudur, siyaset mi yoksa ekonomik bir paket midir? Sosyal medyadaki yazılanlara bakılırsa ihanettir… Fair Play lütfen…

Geri sayım başladı ve son 36 saatte yazılanlar, bir gazetedeki köşe yazarı gibi, politikacıları, sporcuları ve sivil toplum örgütlerindeki kişilere ciddi itibar kaybettirebilir.

Tokyo’nun olimpiyatları aldığı yılın öncesinde, bir işadamı geçen yaşadığı bir anısını anlatmıştı: Japon diplomatik temsilcilerinin de olduğu bir iş toplantısında; Japon işadamları bir itirafta bulunuyor. ”Aslında artık yapılan tanıtımlar formalite, iş bitti ve İstanbul olimpiyatları alacak”.

Halbuki aynı günlerde, İspanya’nın yarı resmi kuruluşlarında olimpiyat kutlamaları başlamıştı. Ardından günler geçti, gündem değişti ve Tokyo, İstanbul ve Madrid arasındaki olimpiyat yarışında tercih nedenleri istediğimiz gibi yorumlanmadı.

Olimpiyat tarihin hiçbir döneminde sadece spor olarak ele alınmadı. Eski Yunan veya 2012 Londra Olimpiyatları”na kadar hep farklı anlamlar yüklendi.

Yine de üç önemli faktör, olimpiyatların seçilmesinde belirleyici olmuştur. Spor, siyaset ve ekonomi… Son yıllarda çevre ve sosyal sorumluluk öne çıkmaya başladı. Pek kimsenin dikkat çekmediği diğer etken ise oyunların sponsoru olan markalar…

Olimpiyatlarda birinci adım, ne istediğimizi ve ne yapacağımıza karar vermektir.
Yakın dönemde üç olimpiyat farklı tercihler sonuçlarını göstermek için örnek gösteriliyor: 1992 Barcelona, 2004 Atina ile 2012 Londra.

Atina Olimpiyatları genelde, ekonomiye etkisi ve şehre kalıcı izler bırakmaması yönüyle eleştiriliyor. Hatta bugünlere kadar gelen ekonomik kriz bile olimpiyatlara bağlanıyor.

Olimpiyatlar oluncaya kadar Londra da çok eleştirilmişti. Ancak bugün baktığımızda Londra, olumsuz bütün seçenekleri lehine çevirmeyi bildi. Kentsel dönüşüm örneği, sporun kitlelere yayılması, şehir ulaşım akslarının düzenlenmesi ve şehrin marka değerinin yükseltilmesi açısından başarılı sonuçlar yaşandı.

Bugün Londra, bu çalışmalar sonucunda, dünyada en fazla turist ağırlayan şehir ünvanına kavuştu.
Her yönüyle tarihin en başarılı olimpiyatlarından biri Barcelona kabul ediliyor. Olimpiyatların Barcelona”ya gitmesinde Juan Antonio Samaranch”ın etkisi büyük olduğu malum. Ancak 1972’de ülkesi için başvurmuştu ama Münih seçilmişti. Demek ki olimpiyat komitesi başkanının bireysel tercihi bile 20 yıl sonra kendini gösterebiliyor. Barcelona, olimpiyatların havasını hala turizm, spor ve sanatta devam ettirebiliyor.

Her zaman hazırlıkların mükemmelliği doğru sonuçların doğacağı anlamı da taşımıyor. Münih Olimpiyatları’ndaki terör hala unutulmuş değil.

Expo 2020
Olimpiyatlar için yürütülen stratejinin bir ayağı da Expo 2020 için olmalıdır. Yani İstanbul 2020 Olimpiyatları yanısıra Expo İzmir 2020’yi birlikte almak ideal olurdu. Ama tarihi fırsat kaçtı.

2008 Pekin’den sonra Çin, Expo 2010 Shangai’i de başarıyla sonuçlandırdı. Her bir etkinlik için 10 milyar dolara yakın harcama yaptı ve sonuçlarından oldukça memnun görünüyor. Muhtemel ki Türkiye, 20 milyar dolar harcayacaktı. Bu krizde altından nasıl kalkardık bilemiyorum…

Bu nevi etkinliklerin birinci ayağı yapılanma, ikinci ayağı tanıtım üçüncü ayağı ise açılımdır. Ticari ve siyasi açılım açısından verimli birer projedir.

Sponsorsuz spor olmuyor artık!
Markaların en zirve gösterisi de Londra 2012”de yaşandı. Önce, Londra 2012’nin markalarına bir göz atalım: British Airways, Llyods, Coca Cola, Acer, Atos, Dow, GE, Mc Donalds, Omega, Panasonic, P&G, Samsung, Visa, Adidas, BMW, BP, BT, EDF. British Airways, BP, EDF (enerji sektöründe), Lyods orjin olarak İngiliz şirketi.

Olimpiyatlara sponsor kaç markamız var?
Meşale kimin için yanacak? Ve markalar, meşalenin nerede yanmasını istiyor?

Deloitte, altı yıl önce spor başarıları açısından bir araştırma yayınlamış ve 2020”de madalya sıralamasında ilk 10’da yer alabilir bir strateji açıklamıştı.

Hala, uluslararası benzer etkinlikler için şimdi çizilecek bir strateji ile sporda, siyasette ve ekonomide olumlu sonuçlar doğurabilecek işlere imza atabiliriz.

tokyo 2020
Tokyo, Japonya
Tokyo 2020 için neredeyse hazır görünüyor.
İlginçtir ki yapacaklarını ve stratejisini dört yıl önceden açıklama cesareti gösterdi.

Önce eski olimpiyatlarda, sporun ötesinde ne gibi yenilikler kazanıldığına bakalım…

İlk defa elektronik saat kronometre 1912 yılında Stokholm yaz oyunlarında kullanıldı

İlk televizyon yayını 1936 Berlin yaz oyunlarında gerçekleştirildi.

Japonların ünlü hızlı treni 1964 Tokyo yaz oyunlarıyla birlikte seferlere başladı.

Peki 2020’deki ilkler ne olacak ?
Robot teknolojisi şovu bekleniyor. Sporcuları robotlar karşılayacak ve olimpiyat köyünde oda hizmetlisi olarak robotlar görev yapacak.

Anlık çeviri hizmeti olacak. Panasonic’in üzerinde çalıştığı bir uygulama ile her sporcu rahatlıkla görevliler ve diğer sporcular ile anında kendi dilinde görüşme yapabilecek. Giyilebilir bir ürüne veya boyna takılan bir aparata yüklenecek bu uygulama her sporcu ve görevlide olacak. Hale’n 27 dil için anlık çeviri yazılımı hazır durumda. Ayni anda 10 ayrı dilde sohbet imkanı verecek.

Bir diğer yenilik de sürücüsüz taksiler olimpiyat katılımcılarına hizmet verecek. Bu konuda yazılım şirketi DeNa ile ZMP robot firması Robot Taxi diye bir şirket bile kurdu. Toyota Estima minivan modelini esas alacak proje için Toyota ve NISSAN ile çalışmalar devam ediyor. Buna göre robot taksiler market, gezi ve yarış alanlarına sporcu ve görevlileri taşıyacaklar.

Yayınlarda 8K kalitesi VR ve AR uygulamaları
Olimpiyat yarışları 8K kalitesinde yayınlanacağını iki sene önce Rio olimpiyatlarında açıklamıştı. Bir test de gerçekleştirilmişti. Sadece yayınların 8K olması yeterli değil haliyle. Bugüne göre 16 kat daha kaliteli bir yayından söz ediliyor. Şu an 8K bir 85 inch bir televizyon 130 bin dolara satılıyor. Herkesin şakın alabileceği bir seviyeye gelmesi için Sharp ve Sony markalarının yarışı var. Japon ulusal kanalı NHK yayınları 8K olarak belki de 3D yapılacağını açıkladı. Yayıncılık alanında VR ve AR uygulamaların da olacağı muhakkak.

Çevreci bir toplu taşıma hedefleniyor.
Boeing ile promil imzalandı ve olimpiyatlara yetişecek şekilde daha az yakıt ve karbon emisyonuna sahip yeni uçaklar hizmet edecek. Biyoyakıtlar da kullanarak Yüzde 70’e varan karbon Emisyonu azaltmayı amaçlayan bir hedef belirtmiş durumda. Başta Havacilik şirketleri olmak üzere 40 ayrı kuruluş bu hedefi gerçekleştirmek için işbirliği yapıyor.

Japon hükümeti, olimpiyatlara kadar hidrojen yakıtı konusunda dünya lideri olmak istiyor. Bu amaçla 330 milyon dolar sübvanse ederim olimpiyat köyünün evlerini ve araçlarını hidrojen yakıtlı yapmak istiyor. Bu amaçla olimpiyat köyüne kadar ulaşan hidrojen boru hattı döşemeyi planlıyor. Ayrıca araçlar ve evler için hidrojen yakıt pili geliştiriyor. Olimpiyatlara kadar hidrojen yakıtı kullanan 6 bin araç hazırlanacak. Bu araçlar 2025 yılına kadar 100 bin adede ulaşması bekleniyor.

1964 yılında Tokyo olimpiyatlarında tanıtılan hızlı tren bu sefer magnet tren modeliyle karşımıza çıkacak. Halen denemeleri yapılan Maglev Treni olimpiyatlara yetişecek tren 601 km hız yaparak yeni bir dünya rekoru kıracak.

Önümüzdeki yıl test çalışmalarına başlanması beklenen 5G mobil hatları Japonya 2020’ye yetiştirecek. Bu konuda Japon operatör DoCoMo ile Nokia işbirliği yaptı. 5G ile birlikte mobil hız 2 gigabit’ten daha hızlı hale gelecek. Halen bu hız maksimum 300 megabayt seviyesine ulaşabiliyor.

Eğer 10 yıl sonra olimpiyatları kazanma şansımız olsaydı, bizim hedeflerimiz neler olurdu?

12 gerekçeyle Türkiye, Euro 2024 organizasyonunu neden kazanamadı?

Reklam
Yorum yapmak için tıkla

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spor

Büyükler Dünya Judo Şampiyonası Bakü’de

MedyaKafa Basın

Tarih:

|

Yayınlayan:

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 20-27 Eylül tarihleri arasında yapılacak Büyükler Dünya Judo Şampiyonası ferdi ve karma takımlar müsabakalarında 4 kadın, 6 erkek judoka ile temsil edileceğiz. Şampiyonaya 129 ülkeden, 309’u kadın olmak üzere 800 judocu katılacak.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 20 – 27 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek Büyükler Dünya Judo ferdi ve karma takımlar Şampiyonası’nda, Ay-yıldızlı 4 kadın ve 6 erkek judokamız tatamide mücadele edecek.
129 ülkeden, 309’u kadın olmak üzere toplam 800 judokanın madalya mücadelesi yapacağı müsabakalar, Ulusal Jimnastik Arena Spor Salonu’nda gerçekleşecek.

Federasyon Başkanı Sezer Huysuz, Bakü’deki büyük organizasyonda, judokalarımızın en iyi dereceleri elde etmek için efor ve güç sarf edeceklerini belirterek, “Büyüklerin, kendilerini örnek alan gençlerimize moral ve motivasyon katkısı sağlayacak dereceler yapacaklarına inanıyorum. Ümitlerde ve Gençlerde son dönemde elde etiğimiz başarılı sonuçlara yakın büyüklerimizden de iyi dereceler bekliyoruz. Onların bu şampiyonaya iyi hazırlanmaları konusunda, gerek yurtdışı ortak çalışma kampları gerekse yurtiçinde antrenman imkanları sağladık. 2020 Tokyo olimpiyatları yolunda bizlere heyecan katacak sonuçlar alacağımıza inanıyorum” dedi.
Milli takımımız kadınlarda; Gül Kader Şentürk (48), İrem Korkmaz (52), Busra Katipoglu (63) ve Kayra Sayit (+78), erkeklerde; Bekir Özlü, Ahmet Şahin Kaba (60), Sinan Sandal (66), Vedat Albayrak, İlker Güldüren (81) ve Mikail Özerler (90) ile temsil edilecek.

Judokalarımızın maç proğramı şöyle:
20 Eylül Perşembe: 48 Kg: Gülkader Şentürk, 60 Kg: Bekir Özlü ve A. Şahin Kaba.
21 Eylül Cuma: 52 Kg: İrem Korkmaz, 66 Kg: Sinan Sandal.
23 Eylül Pazar: 63 Kg: Büşra Katipoğlu, 81 Kg: Vedat Albayrak ve İlker Güldiren.
24 Eylül Pazartesi: 90 Kg: Mikail Özerler.
26 Eylül Çarşamba: +78 Kg: Kayra Sayit .
27 Eylül Perşembe: Karma takımlar.

Okumaya Devam Et

Spor

AKUT Sporcuları Fay Hattında!

MedyaKafa Basın

Tarih:

|

Yayınlayan:

AKUT Spor Kulübü Bisiklet Branşı, Fay Hattında 2500 km Yol Alıyor!

AKUT Spor Kulübü sporcuları, 17 Ağustos 1999’da gerçekleşen Marmara Depremi’nde yaşamını kaybeden kazazedeleri anmak ve depremin yıkıcı etkisine dikkat çekmek amacıyla, Orta Anadolu Bölgesi’ndeki fay hattı üzerinde, bisikletle 1.000 km ilerleyecek.

İlk etabı 2015 yılında gerçekleşen projede, sporcularımız Murat Boz ve Derya Keçeci, Erzurum’dan başlayarak Kuzey Anadolu fay hattı üzerinde 12 gün boyunca 1.500 km yol katetmiş ve 17 Ağustos günü depremin merkez üssü Yalova’ya ulaşmışlardı. Projenin ikinci etabı olan “Fay Hattında 2.500 km.” kapsamında, sporcularımız Murat Boz, Derya Keçeçi ve Mahmut Doğrugil, Orta Anadolu’da en kuzeyden en güneye ilerleyerek 1.000 km. pedallayacak. 12 Ağustos sabahı Sinop’tan start alan sporcularımız, 17 Ağustos günü, Mersin’in Anamur ilçesinde bitiş çizgisine ulaşacaklar.

Kastamonu, Kırıkkale, Konya üzerinden Mersin’e ilerleyecek olan sporcularımız, rotaları üzerindeki çeşitli il ve ilçelerde, AKUT gönüllüleri tarafından organize edilecek etkinliklere de katılacak; AKUT Arama Kurtarma Derneği’nin afetlerden korunmaya yönelik hazırladığı el kitapçığını dağıtacaklar. Projeye özel olarak hazırlanan www.fayhattinda.com internet adresi üzerinden takip edilebilecek olan yolculuk boyunca, sporcularımıza biri sağlık personeli diğeri ulaşım sorumlusu olmak üzere iki kişilik destek ekibimiz eşlik edecek.

Sporcularımız, “Fay Hattında Bisikletle 2.500 km” projesini, doğaya duydukları saygının bir gereği olarak, bisikletle gerçekleştirdiklerini söylediler. Proje hakkında bilgi veren AKUT Spor Kulübü Bisiklet Branşı sorumlusu Derya Keçeci, “Bisiklet, sağlıklı yaşam için etkili bir spor olmanın yanı sıra aynı zamanda doğayla uyumlu ve çevreci bir ulaşım aracı. Bu anlamda bisiklet, trafikte şu an olduğundan daha fazla saygı görmeyi de hak ediyor,” dedi. Büyük bir depreme her gün biraz daha yaklaştığımızın altını çizen Keçeci, “Yaşadığımız coğrafyada çokça fay hattı var. Bilim, yıkıcı depremlere hazırlıklı olmamız gerektiğini üstüne basa basa söylüyor. Biz de AKUT sporcuları olarak, vatandaşlarımıza fay hattı üzerinde yaşadığımızı anımsatmak, önlenebilir nedenlerle meydana gelebilecek can kayıplarının önüne geçecek farkındalık çalışmalarını desteklemek istedik,” dedi.

Okumaya Devam Et

Spor

Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası 3 Yaşında

MedyaKafa Basın

Tarih:

|

Yayınlayan:

Kadınlar “İyiliğe Yelken açıyor”

Türkiye’de bir ilk olan Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası’nın üçüncüsü

7, 8, 9 Eylül tarihlerinde İstanbul’da Caddebostan – Adalar parkurunda düzenlenecek. Geçtiğimiz yıllarda önemli kurumların kadın yelken takımlarının yarıştığı Kupa, bu yıl bireysel kadın sporculardan oluşan takımlara da açık olacak.

Türkiye’de kadınlara yönelik ilk ulusal yelken yarışı olma özelliğini taşıyan Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası, bu yıl üçüncü kez düzenlenecek.

Türkiye Yelken Federasyonu’nun himayesinde, İstanbul Yelken Kulübü’nün işbirliği ile 7, 8, 9 Eylül’de İstanbul Caddebostan – Adalar parkurunda gerçekleştirilecek olan 3. Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası’nın yelken tutkusunu yarış heyecanıyla birleştirerek kadınların yelken sporuna olan ilgisini artırması, ülkemizdeki kadın yelkenciliğini desteklemesi, yeni sporcular yetişmesine fırsat sağlaması ve kadın yelkencileri motive etmesi hedefleniyor.

Gelecek yıllarda uluslararası nitelik kazanması planlanan Kupa’nın bir diğer amacı da iş hayatındaki kadının takım olma, hedefe ulaşma, zor koşullarla mücadele ve doğa ile bütünleşme yeteneğini geliştiren bir platform oluşturarak, kurumların insan kaynakları ve iç iletişim çalışmalarına katkı sağlaması.

3. Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası, 7-8-9 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek.

Kupa geliri ile AÇEV’e destek olunuyor

ARPR İletişim tarafından organize edilen Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası’nın kadın duyarlılığını yansıtacak bir sosyal sorumluluk boyutu da var. Her yıl Kupa gelirinin bir bölümü ile Anne Çocuk Eğitim Vakfı – AÇEV destekleniyor. Ayrıca Kupa kapsamında HeforShe oluşumuna da destek veriliyor.

Kadın yelken takımı olmayan kurumlar nasıl katılabilir?

Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası’na katılmak için, kurumun hazır kadın yelken takımı olması gerekmiyor. Kupa’da yarışmak isteyen kurumların ilgili çalışanlarına uzman yelken eğitim okulları tarafından yelken eğitimi verilerek, kurumsal takım oluşturulmasına destek sağlanıyor.

Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası’na geçtiğimiz yıllarda Arçelik A.Ş., Borusan Otomotiv, Eker, Fiba Faktoring, Ford Otosan, Garanti Bankası, Garanti Emeklilik, Innova, Sahibinden.com, Türk Telekom ve AÇEV gibi kurumların kadın yelken takımları katıldılar. Bu yıl Kupa’ya katılacak takımlar arasında Türk Telekom, Ford Otosan, Mercedes Benz, Eker, Sahibinden.com, Burgan Bank, Permolit Team Ladies, Deniz Kuvvetleri Kadın Yelken Takımı, Atak Akademi, Dunapack Dentaş Packaging, RC 82 Girls ve AÇEV takımları yer alıyor. Üniversitelerin yelken takımları ve yeni kurumsal ekiplerin de katılması beklenen Kupa’ya başvuralar devam ediyor.

Deniz Kızı Kadın Yelken Kupası’nın 2016 şampiyonu Türk Telekom takımı olurken, 2017 yılında birinciliği Eker takımı kazandı.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar