Bizimle iletişime geçin

Politika

Erdoğan, “Ey AP! Siz bu millete ne zamandan beri akıl vermeye başladınız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün AK Parti Erzurum 6. Olağan Kongresi’ne katıldı.

MedyaKafa

Tarih:

|

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Afrin’den askerlerinizi çekin” diyorlar. Ey AP! Siz bu millete ne zamandan beri akıl vermeye başladınız. O aklı kendinize saklayın
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün AK Parti Erzurum 6. Olağan Kongresi’ne katıldı. İşte Erdoğan’ın, kongrenin yapıldığı Yakutiye Buz Hokey Salonu’nda ve önünde partililere yaptığı konuşmaların satırbaşları;
3.5 milyon Suriyeliye 7 senedir ev sahipliği yapan biziz. Kapıları açıp gönderseydik kaçacak delik arayacaktınız, delik. Bize yalvardınız, aman kapıları açmayın diye. Biz insanlık yaptık. Ama siz insanlıktan anlamıyorsunuz ki. Şu anda da istediğiniz kararı alın. Bir kulaktan girer, öbüründen çıkar. Sizin aldığınız kararların zaten kıymet-i harbiyesi yok. Bizim eskilerimizin bir sözü var ya, ‘Benim oğlum bina okur, döner döner yine okur. Bunlar bu. Bunlar maksuda geçemediler, hala binadalar. Ama biz aldık başımızı gidiyoruz, evelallah…
Afrin’de de sona doğru geliyoruz. Birileri AP’den meydan okuyor. ‘Askerlerinizi çekin oradan’ diyorlar. Ey AP! Siz bu millete ne zamandan beri akıl vermeye başladınız, o aklı kendinize saklayın.

NAMERTE KAÇMAK YAKIŞIR
Afrin’de asla sivil insanlarla işimiz yok. Suriye topraklarında bizim işimiz yok. Biz Suriye topraklarında mazlum, mağdur insanları kurtarıyoruz. O namussuzların Afrin’den kaçmak isteyen sivillere nasıl zulmettiklerini gördünüz değil mi? Ama ne oldu? İninize girdik, gireceğiz. Nereye kaçarsanız kaçın, kovalayacağız. Çünkü namerde kaçmak, merde kovalamak yakışır.

MENBİÇ’İ BEKLETMEYECEĞİZ
Türkiye, Afrin meselesini büyük ölçüde çözmüş durumda. Şu ana kadar Afrin bölgesinin dörtte üçünde kontrolü sağladık. Cerablus, El Rai, Bab orada 2 bin kilometrekarenin kontrolü bizde. Yaklaşık 140 bin o bölge insanı döndü ve kendi evlerine yerleşti. Şimdi burada da bin 500 kilometrekareye yakın bölgeyi kontrolümüze aldık. Afrin’in tamamını kontrolümüz altına alacağız ve Afrinliyi de oraya yerleştireceğiz. Bizim o topraklarda gözümüz yok ya.

780 bin kilometrekarelik topraklarımıza da, göz diktiler. Kimlerin göz diktiğini biliyorsunuz. Vicdansızlar! Hepinizin planları, programları elimizde. Bunların hepsini çıkarıyoruz, nasıl FETÖ’ninkini çıkartıyorsak, bunları da çıkartıyoruz.
Şimdi bir yandan İdlib tarafındaki gözlem noktalarını genişletip tahkim edecek diğer yandan Menbiç’e yöneleceğiz. ABD terör örgütüyle birlikte Menbiç’i boşaltırsa bu işi çok daha kolay yaparız. Menbiç’teki kardeşlerimizi bekletmeyeceğiz. Menbiç konusunda ABD yönetiminde sürekli değişiklikler olduğu için yeni gelen kadronun nasıl bir yol izleyeceğini bilmiyoruz. Amerika Menbiç’te niye vardı, DEAŞ’ı oradan kovmak için değil mi? Peki şu anda Menbiç’te DEAŞ var mı? Sayın başkan bana dedi ki yok. Peki kim var sayın başkan? PYD, YPG onları çıkarıyor musunuz, 3 ayda çıkarırız. Çıktı mı hayır onlar da çıkmadı. Kendilerine dedik ki bunları Fırat’ın doğusuna sürün, Fakat Fırat’ın doğusuna bunları sürmediler. Yine aynı yerde bunları tuttular ama biz oyalanmaya gelemeyiz. Ne siz oraya girin ne biz girelim. Oranın sahibi Araplar. Bırakalım onlar girsin. Biz onlara güvenlik yardımı verelim, bunu söyledik.
ABD’YE: GÖLGE ETME YETER
Biz sadece teröristleri oradan kovmakla kalmıyoruz, bu bölgeleri asli sahipleri olan Suriyeli kardeşlerimiz için yaşanabilir hale getiriyoruz. Menbiç’te de aynısını yapacağız. Şayet Amerika terör örgütü mensuplarıyla Menbiç’i boşaltırsa bu işi çok daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştiririz. Bunların zaten bize en küçük destekleri olmayacak. Onlardan ihsan istemiyoruz, gölge etmesinler yeter.

İCAZET BEKLEMEYİZ
Afrin’i teröristlere dar eden kahramanlarımızı görüyorsunuz değil mi? Irak sınırlarımızı kar, kış, dağ, taş demeden hallaç pamuğu gibi atan, teröristleri inlerinde bulup imha eden aslan parçalarını görüyorsunuz değil mi? Türkiye artık kendi güvenliği, geleceği için, bin yıllık kardeşleri yardıma ihtiyaç duyduğunda kimseden icazet beklemeden harekete geçebilecek imkana, güce, dirayete sahip bir ülkedir. Sınırlarımız boyunca terör koridoru oluşturmaya çalışanlar biz sahaya girince birdenbire başımıza barışsever, hümanist kesildiler. Biz o teröristleri işgal ettikleri yerlerden mutlaka çıkaracağız.

KAPI KULU MU ZANNETTİN!
Hala da 4 milyona yakın sığınmacıya ev sahipliği yapıyoruz. AB önce 3 milyar euro, ardından bir 3 milyar euro, ama ne yazık ki daha birincisi bile gelmedi. Biz de ne diyoruz? Verirseniz verirsiniz, vermezseniz vermezsiniz. Siz bu milleti kapı kulu mu zannettiniz? Biz eğer sizden gelecek olan avroları falan bekleyecek olsaydık 4 milyon insan şu anda sefaletin ötesinde ölümler halkasına ilave olurdu. Ah ah hani diyor ya şair ‘ne günlere kaldık ey gazi hünkar eşek vezir olmuş katır silahtar’ durum kötü. Kurduğumuz kamplar ortada, kurmaya devam ediyoruz.

FETO! DADAŞLAR SENİ ERZURUM’A SOKMAZ
“FETO, Erzurum’un bir köyünden çıkmıştı, değil mi? 99’da Pensilvanya’ya kaçtı. Georgeler karşıladı onu. Şimdi hala orada. Niye dönemiyor? Hadi dön gel. Sen artık dönsen şimdi artık Dadaşlar sokmaz buraya. Niye? Sen bu ümmeti, milleti parçaladın. Dadaşların içerisinden bu milleti, bu ümmeti parçalayan çıkmaz. Onun için sen yerini buldun…

Sabah Gazetesi

Reklam
Yorum yapmak için tıkla

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

Erdoğan: PKK çıkmazsa Sincar’a gireriz

Dün Irak İstihbarat Başkanı Sincar’la ilgili Hakan Bey’le görüştü, olumlu gelişmeler var ama biz sadece beyanata değil ne yapıldığına bakıyoruz.

MedyaKafa

Tarih:

|

Yayınlayan:

Dün Irak İstihbarat Başkanı Sincar’la ilgili Hakan Bey’le görüştü, olumlu gelişmeler var ama biz sadece beyanata değil ne yapıldığına bakıyoruz. Sincar’dan teröristler çıkarılıyor ise ne âlâ. Yok çıkarılmamışlar ise sınırımıza 60 kilometre mesafedeki Sincar’a da operasyon yaparız.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB’nin Türkiye’ye karşı yumuşamasında Türkiye’nin son dönemde gerçekleştirdiği başarılı operasyonlarla gücünü göstermesinin etkili olduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB-Türkiye zirvesi için gitti Bulgaristan’ın Varna kentinden dönüşte uçakta medya yöneticilerinin sorularını cevaplandırdı. Erdoğan’ın sorulara verdiği cevaplar şöyle:

Basın toplantısında, Türkiye’ye yönelik yaklaşımda bir iyileşme olduğunu gözledik. Sizce AB’de bu noktada bir fikir değişikliği var mı?
Tusk’un ve Juncker’in konuşmalarından bir şeyler almışsınızdır. Bir araya gelinmiş olması; karşılıklı olarak oturup meseleleri konuşmak önemliydi…

Vize serbestisi konusunda bir beklenti vardı?
Bunu artık AB Bakanımız Ömer beyler takip edecek. Bakalım Mevla’m neyler…

AB yetkilileri 15 Temmuz’da size suikast planlanmış olduğunu bilmediklerinden söz ettiler. Gerçekten bilmiyorlar mıymış?
“Hayır, yeni öğrenmiş değiller. Onların kastettikleri zamanında hızlı tepki verememiş olmaları.”

Türkiye’ye vadedilen 3+3 milyar Avro’luk yardımın daha ilk taksitinin tamamını bile vermiş değiller. Bu hususta ne düşünüyorsunuz?
Şu ana 1 milyar 850 milyon Avro aktarıldı. Biz mülteciler için 31 milyar dolar yatırım yapmış durumdayız zaten. Bu konuda kendilerine yaklaşık 7 dakikalık video gösterimi de yaptık. ‘Neler yaptığımızı gelin bizzat görün’ dedim. Ama onlar bizim önerimizden farklı olarak, bu yardımın projeler üzerinden aktarılabileceğini söylüyorlar. Madem öyle, biz onların dilini anladığımızı göstermek için, projeleri hızla devreye sokacağız.

GÜÇLÜYSENİZ FARKLI OLUYOR
Toplantı olumlu geçtiğine göre, AB ile ilgili zor sürecin artık geride kaldığını söyleyebilir miyiz?
Tabii ki, ‘Her şey dört dörtlük, bütün olumsuzluklar geride kaldı’ demek, kendimizi yanıltmak olur. Ama liderler düzeyinde bir araya gelmemiz; beraberce masaya oturup samimi bir şekilde konuşmamız önemliydi. Diyaloğu sürdürme, ilişkilere ivme kazandırma hususunda mutabakat var. Arkadaşlarımızın daha sıkı markaj yapmaları lazım. Ama olay eninde sonunda, ülke olarak ne kadar güçlü olduğunuzla da alakalı. Güçlü iseniz gelişmeler de daha farklı oluyor. Olumlu gelişmeler, Fırat Kalkanı’nın, Zeytin Dalı’nın, şehitlerimizin, gazilerimizin bereketidir bence”.

Doğu Akdeniz’le ilgili geri adım atmamız söz konusu mu? AB bu olaya nasıl bakıyor?
Geri adım atmamız söz konusu değil. Biz, orada bulunacak doğalgaz ve petrolde uluslararası hukuk doğrultusunda Kıbrıs Türklerinin de hakkı olduğunu söylüyoruz. Ancak Rum kesimi, ‘Biz hangi firmaya istersek onlara arama sondaj yaptırırız’ diyor. Biz, ‘Güney ve kuzey bir araya gelsinler; hangi uluslararası firmaya vereceklerse onun kararını beraber alsınlar’ diyoruz. AB’nin bu meselede tarafsız davrandığını söyleyemeyiz.”

TERÖRİSTLER ÇIKMAMIŞSA…
Sincar konusunda bir açıklamanız oldu, onu biraz açar mısınız? Bir taraftan Irak’la görüşmeler devam ediyor, Türkiye ne yapacak tam olarak?
Irak yönetimi hassasiyetimizi biliyor. Dün (önceki) gece bize bir haber gönderdiler. ‘Biz şu anda Sincar’da gerekli operasyonu birkaç yoldan başlattık, yapıyoruz’ dediler. Şimdi onlarda istihbaratın başına geçen yeni bir isim var. Hakan Bey’e gelmiş, görüşmüşler bugün (dün). Olumlu istikamette gelişmeler olduğunu belirtiyorlar. Biz de işin takipçisi olacağız.

Basına YBŞ’liler ile Irak askerlerinin yan yana olduklarını gösteren fotoğraflar düştü. YBŞ’nin sözde lideri ‘Sincar’ı terk etmeyeceğiz’ diyor…
YBŞ vesaire bunların tümü hikâye. Biz sadece beyanatlara bakmıyoruz; ne yapıldığını teyit etmeyi, gözlerimizle de görmeyi esas alıyoruz. Sincar’dan teröristler çıkarılıyor ise ne âlâ. Yok çıkarılmamışlar ise sınırımıza 60 kilometre mesafedeki Sincar’a da operasyon yaparız.

Tel Rıfat ile ilgili yol haritanız nedir, Menbiç’e devam eder mi bu operasyon?
Hep ne diyorum ben? ‘Bir gece ansızın gelebiliriz!’. Gidecek olursak, bir gece ansızın gideriz. Bunun takvimini, yol haritasını verip düşmanı uyandırmak zaten doğru olmaz.

CUMHUR İTTİFAKI DOĞU OYLARIMIZI ARTIRACAK
‘Cumhur İttifakı’ Kürt seçmeni olumsuz etkiler mi sizce?
‘Cumhur ittifakı’ ile birlikte bizim güneydoğudaki oy potansiyelimiz çok daha farklı gelişecek. Bunu speküle etmeye çalışanlar yok mu? Var. Niye? Kıskanıyorlar çünkü. Bizim Güneydoğu’da, Doğu’da belli bir oy rezervimiz var. Oy rezervimiz ‘cumhur ittifakı’ sayesinde kesinlikle tırmanmaya devam edecek. Yerel seçimde de inşallah biz bunun neticesini çok farklı şekilde alacağız diye düşünüyorum. Mesela o gün Diyarbakır’da salon dışında toplananlara ilişkin resmi rakam 80 bin kişi! Salonun içinde de yaklaşık 7 bin kişi vardı. Kongre’den sonra Sur’a geçtik, orada da resmi rakama göre 20 bin kişi vardı. Bölgenin bizi sahiplenişi çok farklı. Hele hele Kırklar Dağı var orada; PKK’lılar, PKK’lı müteahhitler oradaki binaları kendileri için yapmışlar. O binaların hepsi yıkıldı. Bu tür gelişmeler halkın öz güvenini daha da artırdı. ‘Demek ki devlet bizim yanımızda’ diyorlar şimdi.

‘Cumhur İttifakı’ genel seçimde devrede olacak ama, yerel seçimlerde nasıl olacak bu iş?
Sayın Bahçeli’nin ‘Yerel seçimde ittifak olmaz’ diye bir açıklaması olmuştu. Yerel seçimde ancak bir gönüllüler dayanışması olabilir. Onu da şimdi dillendirmemiz doğru olmaz. Bizim hafıza kayıtlarımızda dolaşanlar var, onlarınkilerde dolaşanlar var. Şahsen ben şekillendirebiliyorum, ama bunu beraberce konuşup şekillendirmek çok daha isabetli olur. Kasım seçimine giderken dayanışma ruhumuzu zedelememek lazım.

MHP yönetimi ittifakın yüzde 60’ın üzerinde oy alacağını söylüyor?
Rakam vermeyeyim ama, MHP’li arkadaşların dedikleri rakamlar aslında kamuoyu araştırmalarında da geçiyor. Bu benzer rakamlardan hareketle bizim inşallah o oranları yakalamamız şart diye düşünüyorum.

Rusya ile ilgili tavrımız belli
Erdoğan, İngiltere ile Rusya arasındaki yaşanan casus krizi ile ilgili olarak, “Türkiye’nin kanaatleri NATO ve AB’ye iletiliyor zaten. Bizim tamamen onlar gibi hareket etmemiz söz konusu değil. Bir iddiaya istinaden bazı ülkeler bir adım attı diye, biz de aynı adımı atacak değiliz” dedi.

Bozkurt işareti güzel oldu
Erdoğan, “Mersin’de Bozkurt işareti yaptınız. Bu konuyu Bahçeli ile konuştunuz mu hiç?” sorusuna ise, “Rabia’yı sayarken, spontane biçimde olmuş o işaret. Hatta ben farkında bile değildim, konuşma bittikten sonra arkadaşlar söylediler. İrademizin dışında oldu ama güzel de oldu” cevabını verdi.

‘Afrin’de yaşananları görüntülerle anlattık’
Varna’da AB liderleriyle görüşmem sırasında terör örgütlerine karşı verdiğimiz mücadeleden taviz vermeyeceğimizi kendilerine ifade ettik. Afrin’de terör örgütünün açtığı tünelleri, tünellerin altında teröristler için kurulmuş hastaneleri, ameliyathaneleri, orada ele geçirilen UNICEF ilaçları gibi konuları kendilerine görüntüler eşliğinde aktardık. ‘Terör örgütlerinin safları arasında ABD dahil Batı’dan gelmiş yabancı savaşçılar var. Bunları takip ederseniz, kimlerin kıyafetinde hangi ülkelerin amblemlerinin, kokartlarının olduğunu görebilirsiniz’ dedik.
Sınırı geçerek askerî bölgemize girdikleri için tutuklanan iki Yunan askerinin durumu da konuşuldu. ‘Siz çok büyük bir ülkesiniz, siz büyük bir Cumhurbaşkanısınız, o iki askerin bırakılmalarını sağlayın’ dediler. Ben de cevaben, ‘Ben adaletten daha büyük değilim’ dedim.
Türkiye Gazetesi

Okumaya Devam Et

Politika

Erdoğan, “Gelin Avrupayı birlikte inşaa edelim”

Türkiye-AB zirvesi Varna’da yapıldı. Her iki taraftan da olumlu mesajlar çıktı.

MedyaKafa

Tarih:

|

Yayınlayan:

Türkiye-AB zirvesi Varna’da yapıldı. Her iki taraftan da olumlu mesajlar çıktı. Erdoğan, “Türkiye AB ilişkilerinde zorlu bir dönemi geride bırakmış olmayı umuyorum” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarım asrı aşan Avrupa Birliği üyelik sürecinin tamamlanmamasını eleştirerek, “Türkiye’nin aday ülke olmanın ötesinde geldiği bir nokta yok” dedi. Bulgaristan’ın Varna kentindeki Evksinograd Sarayı’nda düzenlenen Avrupa Birliği (AB) – Türkiye Zirvesi dün yapıldı. Zirvenin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve ev sahibi olarak Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, ortak basın toplantısı düzenledi.
Türkiye’den Varna’ya hareketinden önce “AB’ye tam üyelik stratejik hedefimiz olmaya devam ediyor” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve sonrasında da özetle şunları söyledi:
Türkiye-AB ilişkilerinde zorlu bir dönemi geride bırakmış olmayı umuyoruz. Taleplerimizi yazılı ilettik.
∂ Varna’dan AB ülkelerine seslenmek istiyorum; Gelin, Balkanlar’da istikrar ve refahın sağlanması yönünde birlikte çalışalım. Gelin, Suriye, Irak, Filistin, Kudüs, Yemen, Rohingya, Afrika gibi uluslararası konularda işbirliğimizi derinleştirelim. Gelin, güçlü, müreffeh ve istikrar abidesi Avrupa’yı hep birlikte inşa edelim.
∂ AB ile aramızdaki güvenin yeniden tesisinin ilk adımını bugün burada hep beraber atmış olduğumuzu umuyorum. Ancak, bu adımı attık demek yeterli değil, somut olarak atmak gerekiyor.
∂ Küresel bir güç olma iddiasındaki Avrupa’nın, Türkiye’yi genişleme politikalarının dışına itmesi vahim bir hata olacaktır.
∂ (Vize serbestisi): AB, bu noktada adımını bir an önce atarsa o da bizi rahatlatacaktır. Bu siyasi bir mesele haline getirilmemeli, vatandaşlarımızın AB’ye olan güvenini sarsacak bir hal almamalıdır.
∂ Teröre karşı operasyonlarımız, sadece kendimizin ve Suriyelilerin güvenliğine değil, Avrupa’nın da güvenliğine katkı sağlamaktır. Biz, artık terörle mücadele gibi hassas konularda afaki ve haksız eleştiriler değil, güçlü destek bekliyoruz. Bizim stratejik ortaklarımızın temin etikleri silah ve mühimmat mevcuttur. Flaş bellek ile bu belgeleri sunduk, hatta açtıkları beton hendeklerin altında hastane ve silah mühimmatları mevcut. Bunları stratejik ortaklarımızın vermesi manidardır. Terörle mücadelemiz hem içeride hem dışarıda devam edecek.
∂ Kıbrıs meselesinin seyrinden bağımsız olarak, adanın etrafındaki doğal kaynaklara dair karar alma mekanizmalarına Kıbrıslı Türklerin eşit olarak dahil edilmesi uluslararası hukukun gereğidir.

TUSK: ÇIKARLARIMIZ ORTAK
AB Konseyi Başkanı Donald Tusk da şunları söyledi: “Bu bir diyalog toplantısıydı. Zor şartlar altında devam etmesi konusunda mutabakata vardık. Bölgenin istikrara kavuşması konusunda ortak çıkarlarımız var. Türkiye’nin üyeliği için inancımızı konuştuk. Türkiye’ye Afrin Harekâtıyla ile ilgili çekincelerimizi ilettik. Türkiye’nin göçmenlerle ilgili çabalarını takdir ediyoruz.”

JUNCKER: MÜZAKERELER SÜRECEK
AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ise görüşlerini şöyle dile getirdi: “Müzakerelerin sonlandırılması konusunda demogojiler yapılıyor; hayır müzakerelerin devam edeceğinin garantörüyüm. Göçmenlere yaptıkları için Türkiye’ye teşekkür ederiz. Bizi birleştiren hususlara değinmeliyiz. Aslında ortak çıkarlara ve ortak zorluklara sahibiz ve bunlara birlikte cevap bulmalıyız. Güvenlik konularıyla ilgili olarak jeostratejik çıkarlara sahibiz. 15 Temmuz darbe girişimi kabul edilemez. Türkiye, Kıbrıs (Rum kesimi) ve Yunanistan’la ilişkilerini düzeltmeli.”
Türkiye ile AB arasında Temmuz 2018’de yeni bir zirve yapılmasının planlandığı da kaydedildi.

Başaramazlarsa gerekeni yaparızBulgaristan’daki AB zirvesine katılmak üzere dün Varna’ya giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, havaalanında düzenlediği basın toplantısında hem terörle mücadele hem de AB konularında önemli mesajlar verdi. PKK/PYD terör örgütünün yuvalandığı ve “İkinci Kandil” yapma gayreti içerisinde olduğu Sincar’da Irak hükûmetinin operasyonlara başladığı bilgisinin kendisine ulaştığını söyleyen Erdoğan, “Kısmi olarak bir müdahaleleri olmuş olabilir. Nitekim bugün (dün) de Irak’tan bu konularla ilgili olarak bir yetkili zaten Türkiye’ye gelecek. Onlarla da MİT Müsteşarımızın görüşmesi olacak. Bu görüşmelerden sonra çok daha sağlıklı bir neticeyi alırız. Temennimiz o dur ki, Irak Merkezî Yönetimi gerçekten Sincar’da bu operasyonu hakkıyla versin. Eğer başaramazlarsa, Sincar’da gereğini biz yaparız. Çünkü Sincar’a da bizim öyle çok fazla tahammülümüz yok” dedi.

60-70 KM’LİK MESAFE
Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Bildiğiniz gibi 60-70 kilometrelik bir mesafede, bu kadar yakın bir mesafede olan ve terör örgütünün girip çıkmalarının olduğu böyle bir yerde ismin şu olması, bu olması, artık bunlara biz yabancı değiliz, alıştık. PKK’ydı, PYD, YPG’ydi, yeni yeni isimlerle bazı uydurma isimlerin çıkmasıydı, bunları artık biliyoruz. Bundan sonra zaten çıkacak isimlere de pek yabancı olmayız. Bütün mesele o bölgeden yapılacak, bize yapılabilecek herhangi bir tacize karşı, şunu bilecekler ki Türkiye gereğini her an yapacaktır.”

MENBİÇ HEDEFİMİZ BELLİ
“ABD’den gelen, Menbliç’ten çıkmayız, tarzı yaklaşımlar Trump’ın kendi iradesi değildir. Tillerson, Türkiye ziyaretinde kendisiyle konuştuğumuzda da bize Menbiç’in güvenliğini beraber sağlayalım teklifiyle geldi. ‘Güvenliğini beraber sağlayalım’ dediği zaman bundan ne anlaşılır? Buralara bizim girmek gibi niyetimiz yok, buradan bu terör örgütlerini çıkaralım ve buranın güvenliğini ABD-Türkiye birlikte sağlayalım. Bizim şu anda bulunduğumuz nokta bu. Tillerson ile yaptığımız görüşmeyi dile getiriyorum, onu ABD’nin bir teklifi olarak düşünüyorum, bizim buradaki düşüncemiz belli. Türkiye olarak buralarda bir işgal kuvveti olarak bulunamayız. Sahipleri kimse sahiplerine teslim edelim, bu konuda yardımcı olalım. ABD’nin üzerine düşen bizim üzerimize, İran’ın Rusya’nın üzerine düşen görev budur. Hep birlikte bunu yapmalıyız.”
Türkiye Gazetesi

Okumaya Devam Et

Politika

Erdoğan, Trump’a,”Hiç bir zaman zalimlerin yanında olmadık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün ABD Başkanı Trump ile yaptığı görüşmeye ilişkin ilk kez konuştu.

MedyaKafa

Tarih:

|

Yayınlayan:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün ABD Başkanı Trump ile yaptığı görüşmeye ilişkin ilk defa konuştu. Erdoğan, Trump’a, “Dedik ki; ‘Biz buralardan artık geri adım atamayız. Biz mazlumların, mağdurların yanındayız’ dedik. ‘Bu millet tarihte mazlumların, mağdurların yanında olmanın adımını atmıştır’ dedik. Hiçbir zaman zalimlerin yanında olmadık” şeklinde konuştuğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin ilçe kongresi için Bağcılar’a geldi. Burada salona girmeden önce toplanan vatandaşlara seslenen Erdoğan,
“Bazıları rahat durmadı. Nerede? PKK. 40  yıldır bu PKK rahat durmuyor. Hep sabrettik. Bir yere kadar. Şimdi nereye geldik. Geldiğimiz yer ortada. Ve dedik ki artık bunlara haddini bildirmemiz lazım. Cudi’de, Gabar’da, Bestler Dereler’de, Tendürek’te inlerine gireceğiz dedik mi? Girdik mi? Kaçacak delik aradılar. Ve işte Suriye’ye kaçtılar. PKK, PYD ile beraber oldu. YPG ile beraber oldu. Onlara orada gereken ders verildi mi?  Şu an itibarıyla teröristlerden etkisiz hale getirilenlerin sayısı 3 bin 700’ü aştı ve devam ediyoruz, devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

HİÇ BİR ZAMAN ZALİMLERİN YANINDA OLMADIK
ABD Başkanı Trump ile dün yaptığı telefon görüşmesine de değinen Erdoğan,  “Dün akşam ABD Başkanı Sayın Trump ile de bu işleri konuştuk. İki gün önce Sayın Putin ile de bunları konuştuk. Dedik ki; ‘Biz buralardan artık geri adım atamayız. Biz mazlumların, mağdurların yanındayız’ dedik. ‘Bu millet tarihte mazlumların, mağdurların yanında olmanın adımını atmıştır’ dedik. Hiçbir zaman zalimlerin yanında olmadık.

Alma mazlumun ahını, çıkar aheste, aheste. Onun için bu hassasiyet içinde adeta sınıra, Hatay’a kervanlar halinde gidiyorlar. Kiminle buluşmaya? Oradaki Mehmetçiklerimizle. Ve Mehmetçiklerimizle beraber, onlara güç, heyecan veriyorlar. Şu anda Afrin Harekatı da güçlü bir şekilde devam ediyor. Noktayı koyduk ama Afrin ile bitmeyecek iş. Arkada İdlib var, Membiç var. İnşallah buralarda da hak orada tecelli edene kadar yola devam” diye konuştu.

TÜRKİYE İLERLEDİKÇE RAHATSIZLIK AÇIKLAMALARI GELMEYE BAŞLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bağcılar 6’ncı Olağan Kongresi’nde kongre salonunda yaptığı konuşmada, “Türkiye ilerledikçe, yükseldikçe, kendi kararlarını alıp kendi imkanlarıyla uygulamaya koydukça; rahatsızlık açıklamaları, endişe beyanları hatta ufak çaplı da olsa politika değişikliği sinyalleri gelmeye başladı” dedi.

Erdoğan, “Dikkat ederseniz, Türkiye’nin Afrin operasyonundan ve Afrin şehir merkezine girmesinden rahatsız olanlar, bölgemizdeki insanlık dışı görüntüler karşısında derin bir sessizliğe gömülmüşlerdir. Mesela, Doğu Guta’da binlerce sivil ağır silahlarla katledilirken bunlar hiç rahatsız olmadı, İdlib’de bir okulun öğrencilerinin savaş uçaklarıyla katledilmesinden bunlar hiç endişe duymadılar. Bölücü teröristlerin, ailelerinin elinden zorla kopardığı ve akıbetleri meçhul olan binlerce 13-14 yaşındaki çocuktan bunlar hiç rahatsız olmadı. Mesela Almanya’da hemen her gün bir camimizin bölücü teröristler veya ırkçılar tarafından saldırıya uğraması, bunlarda hiçbir endişeye yol açmıyor. İsveç’te, Hollanda’da benzer saldırlar.. Bunlar hiç rahatsız etmiyor. Filistin’de sivil halka uygulanan zulümden bunlar hiç rahatsız olmuyor. Arakan’da binlerce insanın sırf inançlarından dolayı evlerinden edilmesi, bunların on binlercesinin insanlık dışı işkencelerle katledilmesi bunlarda hiçbir tesire yol açmıyor. Bunların duyarlılığı sadece Türkiye’ye karşıdır. Çatlasanız da, patlasanız da biz hak hakim oluncaya kadar bu yola devam edeceğiz. Çünkü bunların vicdanları nasırlı. Türkiye husumeti dışında, kıllarını dahi kıpırdatmazlar” şeklinde konuştu.
Batı da insan hakları konusunda samimi olanların da olduğunu kaydeden Erdoğan, “Bizim itirazımız batı yönetimlerinin sergilediği ve ahlaki hiçbir izahı olmayan çifte standartlara. Türkiye siyasette, ekonomide, diplomaside özellikle de süratle mesafe aldıkça bu tarz husumetlerin süreceği açıkça ortada. Bu durum karşısında yapmamız gereken tek şey, daha çok çalışmak, daha başarılı olmak, daha büyük kazanımlar elde etmektir. Kendimizi bu konuda geliştirdikçe kör husumetlerin yerini, uzlaşma ve işbirliği çabalarının alması kaçınılmazdır. Herkesle dost olmak zorunda değiliz. Ama çıkarlarımızın uyuştuğu herkesle müttefik olabiliriz” ifadelerini kullandı.

 

 

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar