Connect with us

Kültür & Sanat

Vizyonda hangi filmler kaç puanda? İstatistiklere göre; Çınar filmi 9,6 puanla açık ara zirvede!

MedyaKafa Basın

Published

on

Bu hafta vizyondaki filmleri sizin için araştırdık… Peki hangi film kaç puanda? Listenin zirvesinde 9,6 puanla Çınar var..

Liste:

Çınar Tür: Dram Süre: 1 saat 39 dakika Puan: 9.6 / 10

çınar film ile ilgili görsel sonucu

Yapımcı ve yönetmen Mustafa Karadeniz, kendi hikâyesinden yola çıkarak kaleme aldığı “Çınar” filmiyle, engelli bireyleri yüreklendirmeyi hedefliyor. Karadeniz, ilk filmini beş yıl boyunca, en zorlu doğa koşullarına rağmen kendisini sırtında taşıyan annesi Çınar’a ithaf ediyor.

Küçük yaşlarda çocuk felci geçiren yapımcı ve yönetmen Mustafa Karadeniz, ilkokul hayatını annesinin sırtında okula gidip gelerek tamamladı. Bu dönemde yaşadığı zorlukları, kendisinin yazıp yönettiği Çınar filmiyle, sinemaseverlerle paylaşmaya hazırlanan yönetmen, engelli gençlerin inandıklarında neler başarabileceklerini gözler önüne sermeyi amaçlıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinemalar Genel Müdürlüğü’ne bağlı kurula başvuran 600 film arasından ilk 9’a girerek Kültür Bakanlığı’ndan destek almayı başaran Çınar filminin çekimleri, 90 bin şehidimizin yattığı, yüksek manevi ve milli değere sahip Kars’ın Sarıkamış ilçesinde yapıldı. Türkiye’nin Avrupa’daki tanıtımına büyük katkı sağlayacak olan Çınar filminin Cannes Film Festivali, Berlin Film Festivali ve Venedik Film Festivali başta olmak üzere 25’ten fazla film festivalinde gösterime girmesi hedefleniyor.

İlk filmini annesine ithaf etti

Kurt sürüleri oyuncuları kovaladı

Hissedilen hava sıcaklıklarının -38 dereceleri bulduğu çekimler, film ekibini oldukça zorlasa da, ortaya Kars ve Sarıkamış’ın büyüleyici manzarasıyla birleşen sürükleyici bir hikâye çıktı. Kars Valisi Rahmi Doğan, Sarıkamış Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy’un ve tüm yöre halkının yardımları ile film ekibinin özverisiyle tamamlanan çekimler sırasında yaşanan bir başka macera ise buz tutan Çıldır Gölü kenarına inen kurt sürüsünün oyuncuları kovalaması oldu.

Başrol oyuncusu köyde keşfedildi

Sezgin Cengiz, Şilan Düzdaban, Mert Aygün ve Halil Demir’in rol aldığı filmin başrolünü Sarıkamış’ın Handere Köyü’nden Yunus Emre Çelik üstlendi. Ailenin engelli oğlu Rıza’yı canlandıran Yunus Emre, henüz 8 yaşında olmasına, hayatında ilk kez kamera görmesine ve oyunculuk eğitimi olmamasına rağmen, başarılı bir performans sergiledi.

İlk filmini annesine ithaf etti

Filmin konusu:

30’lu yaşların ortasındaki aile reisi Mustafa, eşi Suna ve engelli oğlu Rıza ile iki göz odalı bir evde yaşamaktadır. Makam şoförlüğü yapan Mustafa, kendisini özel işlerinde de kullanan müdürüne ses çıkaramamaktır. Oğlunun diğer çocuklar gibi koşup oynama ihtimali, Mustafa’nın biriktireceği parayla ameliyat olmasına bağlıdır. Mustafa, sevmediği işine gidebilmek için her gün at sırtında köyden kasabaya gidip gelirken eşi Suna da oğlu Rıza’nın eğitimini tamamlayabilmesi için sırtında okula götürüp getirir. Bölgenin zorlu yaşam şartlarının, insanların mutlak iyiliklerinin anlatıldığı Çınar filminde, anne ve baba olmanın, sadece çocuk yapmak olmadığını da göreceğiz.

Kaynak: Hurriyet 

 

 

Türk İşi Dondurma Tür: Dram, Savaş, Tarih Puan: 6.9 / 10

 

türk işi dondurma ile ilgili görsel sonucu

Türk İşi Dondurma filminin konusu:

Türk İşi Dondurma, Çanakkale Savaşı’nı anlatıyor. Aslında direkt olarak savaşı değil, Çanakkale’ye Avustralya’dan gelmek isteyen iki Türk’ün macerası sinemaya geliyor. Yıl 1915. Çanakkale Savaşı, Türk tarihinin varlık mücadelesinin en önemli savaşlarından biri yaşanmaktadır. Avustralya’da iki Türk yaşamaktadır. Biri geçimini devecilik yaparak, diğeri dondurma satarak sağlamaktadır. Memlekette savaş çıktığını öğrenen iki genç adam, Çanakkale’ye cepheye gitmek için harekete geçerler. Ancak, savaşta Avustralya askerleri Türkler’e karşı mücadele etmektedir. ANZAK askerleri arasında Avustralyalılar’ın da olması, iki Türk gencin ülkeden çıkış izni almalarına engeldir. Yani, Avustralyalı yetkililer iki Türk gencin ülkelerine gitmesine izin vermez.  Avustralya’da başka Türkler de yaşamaktadır. Avustralya devleti, Türkler aleyhine propagandaya başlar. İngilizler, Avustralya’da savaşa götürmek üzere asker devşirmek için broşür dağıtmaktadır. İki kahraman Türk, ülkelerinde veremedikleri mücadeleyi Avustralya’da verecektir.

Öldür Beni Sevgilim Tür: Komedi, Romantik Süre: 1 saat 44 dakika Puan: 6.3 / 10

oldür beni sevgilim ile ilgili görsel sonucu

Başarılı ve sevilen isimlerin bir araya geldiği öldür beni sevgilim filminde konu hemen her izleyicinin kendinden bir parça bulabileceği kadar yaşantı içinden seçilmiş. Öldür beni sevgilim konusu büyük bir aşk, ardından gelen evlilik ve beş yıllık evliliğin ardından gelen beklenmedik bunalım, soğuma ve sıkılmaları hayatın içinden alıp seyirciye sunuyor. Bu oldukça tanıdık olaya bir renk katabilmek için filmde beklenmedik tesadüfler ve benzeri birkaç keyifli abartı göze çarpıyor. Olaylar öyle bir noktaya geliyor ki beş yıllık evli çift birbirini öldürmeye çalışırken buluyor kendilerini. Tüm bu olay akışı içinde seyirci unutulmamış romatizm ve komedi dengeli bir birliktelik ile filme akıcılık katmış.

Filmi biraz detaylandıracak olursak film kötüye giden bir evlilik içinde olan çiftin evlilik yıl dönümlerinde aldıkları milli piyango biletine büyük ikramiyenin vurması ile hareketlenip bir sürü macerayı beraberinde getiriyor. Öyle ki çift bir noktada birbirini öldürmeye çalışırken buluyor kendilerini.

Öldür Beni Sevgilim Oyuncuları

Öldür beni sevgilim oyuncuları filmin henüz vizyona girmeden büyük bir ilginin sahibi olmasını sağladı. Kadroya baktığımızda başrolü Murat Boz ve Seda Bakan’ın paylaştığı görülüyor. Murat Boz ve Seda Bakan sosyal medya üzerinden film çekimleri sırasında yaptıkları keyifli küçük paylaşımlarla da merakı artırdılar. Bu iki popüler isme filmde Açelya Topaloğlu, Seda Güven, Yosi Mizrahi, Ali Yoğurtçuoğlu gibi isimler eşlik ediyor.

Kapı Tür: Dram Süre: 1 saat 50 dakika Puan: 4.9 / 10

kapı filmi ile ilgili görsel sonucu

25 yıl önce Berlin’e taşınan aile, beklenmedik büyük bir haberin ardından Mardin’in yolunu tutuyor. İşte belki de yıllardır tüm aileyi kemiren soru işaretleri, bu apansız yolculukla cevaplanmaya başlıyor. Bir aileyi yakan 25 yıllık acının yolculuğu yüreklere dokunacak. Güçlü kadrosuyla, ustaları bir araya getiren filmin başrollerini Kadir İnanır (Yakup) , Vahide Perçin (Şemsa), Timur Acar (Remzi), Aybüke Pusat (Nardin) ve Erdal Beşikçioğlu  (Efrem) üstleniyor

Meteler Tür: Aksiyon, Savaş Süre: 1 saat 35 dakika Puan: 1 / 10

Ä°lgili resim

Kayseri’de çekilecek ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin bölgesine düzenlediği operasyonda görev alan 9 kişilik jandarma timinin kahramanlığının konu edildiği “Meteler” adlı filmin tanıtımı gerçekleştirildi.

Burak Akyol‘un yazıp yönettiği filmin tanıtımı, Kayseri Kültür ve Turizm Müdürlüğü Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Akyol, gazetecilere yaptığı açıklamada, Milli Savunma Bakanlığı ile Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumunun da destek verdiği filmde milli piyade tüfekleri MPT-76, MPT 55 ile milli keskin nişancı tüfeği JMK Bora 12’nin de kullanılacağını söyledi.

Filmde, Afrin bölgesindeki Jandarma Özel Harekata bağlı 9 kişilik bir timin başından geçen olayları anlattıklarını belirten Akyol, şunları dile getirdi:

“Filmimiz, Afrin operasyonunun 43’üncü gününde yüzbaşı Kürşad ile 8 askerinin yer aldığı Meteler timinin teröristlerle ve onlara destek veren yabancı unsurlarla mücadelesinin konu alıyor. Filmde Meteler timinin, Suriye’deki Burseya Dağı bölgesinde bulunan Katma köyünü teröristlerden alarak oraya Türk bayrağını dikerkenki kahramanlıklarını anlattık.”

 

 

İstatistik kaynağı; Sinemalar.com

 

 

medyakafa.com özel haber

 

 

Kültür & Sanat

Hollywood, Londra, Kiev, Kazakistan, Antalya ve Malatya olmak üzere çok sayıda festivalden ödül alan ”Çınar” filmi vizyona girdi

MedyaKafa Basın

Published

on

Yönetmen Mustafa Karadeniz’in kendi hikayesinden yola çıkarak kaleme aldığı Çınar filmi, Sarıkamış’ta çekildi. Asiye Kefeli ortak yapımcılığında ve Bisse ana sponsorluğundaki film, engelli çocuğu olan bir ailenin yaşam mücadelesini anlatıyor. Görüntü yönetmenliğini Olcay Oğuz’un üstlendiği, Çınar filmi vizyona girdi.

evlerinde dört duvar arasında mahsur kalan engelli gençleri yüreklendirmeyi, onların inandıkları zaman neler başarabileceklerini gözler önüne sermeyi amaçlıyor.

Gösterim gerçekleşmeden önce misafirlerine konuşma yapan Mustafa Karadeniz: “Filmi Kars’ta 45 kişi, -45 derecede ve 45 günde çektik. Bu ekip olmazsa zaten olmazdı. Çekimlerde zorlu anlar yaşadık. Çok meşakkatli olan bu işin üstesinden ekipçe geldik. Ayrıca başından beri desteklerini esirgemeyen Asiye Kefeli’ye de teşekkürlerimi sunuyorum. Bugünlere gelmemde çok büyük desteği olan manevi abim Bisse Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kefeli’ye de herkesin huzurunda teşekkürler. O olmasaydı buralarda olmam zordu. ”dedi.

Amacım Engelli Ailelerini Yüreklendirmek

Hikayesinin baş kahramanın annesi olduğunu vurgulayan Karadeniz: “Ben herkesin huzurunda anneme teşekkür ediyorum. İlkokul 5. sınıfa kadar beni okula sırtında taşıdı. O olmasaydı bu hikaye olmazdı. Annemin adı Çınar, filmimiz de adını annemden alıyor. Benim bu filmde tek amacım bir tane dahi olsa engelli aileyi yüreklendirebilmek. Bunu başarabilirsem ne mutlu bana” dedi.

Kanyon AVM’de gerçekleştirilen özel gösterime iş ve sanat dünyasından da çok sayıda isim katıldı. Mustafa Karadeniz ve Asiye Kefeliyi bu özel günde yalnız bırakmayan isimler arasında; Demet Sabancı, Süleyman-Nurcan Çetinsaya, Nuri-Tuğba Develi, Nuri-Nesrin Tuna, Ziya-Filiz Yılmaz, Hulusi-Şeyda Toprak, Oğuz-Pınar Erez, Bülent-Gaye Alacalar, Emin-Şehnaz Akbaşoğlu,  Orhan Gencebay-Sevim Emre, Oya Anlar, Berat Aşçıoğlu, Özlem Zehebi, Ramazan Baş, Semra Çetinkaya, Coşkun Bayraktar,  Yüksel Çengel, Neşe Sert, Ekin Koç, Ece Çeşmioğlu vardı.

 

Continue Reading

Kültür & Sanat

Yönetmenliğini Mustafa Karadeniz, yapımcılığını Mustafa Asiye Kefeli’nin yapmış olduğu ”Çınar” filmi yazılı basında geniş yer buldu.

MedyaKafa Basın

Published

on

Mustafa Karadeniz’in yazıp yönettiği, gerçek yaşam hikayesinden esinlenen ’Çınar’ filminin özel gösterimi dün akşam bir AVM’de gerçekleşti

Görüntü yönetmenliğini Olcay Oğuz’un üstlendiği, 12 Nisan’da vizyona girecek olan Çınar, evlerinde dört duvar arasında mahsur kalan engelli gençleri yüreklendirmeyi, onların inandıkları zaman neler başarabileceklerini gözler önüne sermeyi amaçlıyor.Mustafa Karadeniz’in yazıp yönettiği, gerçek yaşam hikayesinden esinlenen ’Çınar’ filminin özel gösterimi dün akşam yapıldı. Hollywood, Londra, Kiev, Kazakistan, Antalya ve Malatya olmak üzere çok sayıda festivalden ödül alan film, gösterimde izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı. Bir AVM’de gerçekleştirilen özel gösterime iş ve sanat dünyasından da çok sayıda isim katıldı.Mustafa Karadeniz ve Asiye Kefeliyi bu özel günde yalnız bırakmayan isimler arasında; Demet Sabancı, Süleyman-Nurcan Çetinsaya, Nuri-Tuğba Develi, Nuri-Nesrin Tuna, Ziya-Filiz Yılmaz, Hulusi-Şeyda Toprak, Oğuz-Pınar Erez, Bülent-Gaye Alacalar, Emin-Şehnaz Akbaşoğlu, Orhan Gencebay-Sevim Emre, Oya Anlar, Berat Aşçıoğlu, Özlem Zehebi, Ramazan Baş, Semra Çetinkaya, Coşkun Bayraktar, Yüksel Çengel, Neşe Sert, Ekin Koç, Ece Çeşmioğlu vardı.Yönetmen Mustafa Karadeniz’in kendi hikayesinden yola çıkarak kaleme aldığı Çınar filmi, Sarıkamış’ta çekildi. Asiye Kefeli ortak yapımcılığında ve Bisse ana sponsorluğundaki film, engelli çocuğu olan bir ailenin yaşam mücadelesini anlatıyor. Görüntü yönetmenliğini Olcay Oğuz’un üstlendiği, 12 Nisan’da vizyona girecek olan Çınar, evlerinde dört duvar arasında mahsur kalan engelli gençleri yüreklendirmeyi, onların inandıkları zaman neler başarabileceklerini gözler önüne sermeyi amaçlıyor.”Filmi Kars’ta 45 kişi, -45 derecede ve 45 günde çektik”Gösterim gerçekleşmeden önce misafirlerine konuşma yapan Mustafa Karadeniz: “Filmi Kars’ta 45 kişi, -45 derecede ve 45 günde çektik. Bu ekip olmazsa zaten olmazdı. Çekimlerde zorlu anlar yaşadık. Çok meşakkatli olan bu işin üstesinden ekipçe geldik. Ayrıca başından beri desteklerini esirgemeyen Asiye Kefeliye de teşekkürlerimi sunuyorum. Bugünlere gelmemde çok büyük desteği olan manevi abim Bisse Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kefeli’ye de herkesin huzurunda teşekkürler. O olmasaydı buralarda olmam zordu” dedi.”Amacım engelli ailelerini yüreklendirmek”Hikayesinin baş kahramanın annesi olduğunu vurgulayan Karadeniz: “Ben herkesin huzurunda anneme teşekkür ediyorum. İlkokul 5’inci sınıfa kadar beni okula sırtında taşıdı. O olmasaydı bu hikaye olmazdı. Annemin adı Çınar, filmimiz de adını annemden alıyor. Benim bu filmde tek amacım bir tane dahi olsa engelli aileyi yüreklendirebilmek. Bunu başarabilirsem ne mutlu bana” dedi.İSTANBUL/İHA

Continue Reading

Kültür & Sanat

Çınar Filminin Özel Gösterimi Gerçekleşti

MedyaKafa Basın

Published

on

YAŞANMIŞ BİR HAYAT HİKAYESİ:

 

“ÇINAR”

Mustafa Karadeniz’in yazıp yönettiği, gerçek yaşam hikayesinden esinlenen “Çınar” filminin özel gösterimi geçtiğimiz akşam yapıldı. Hollywood, Londra, Kiev, Kazakistan, Antalya ve Malatya olmak üzere çok sayıda festivalden ödül alan film, gösterimde izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı.
Yönetmen Mustafa Karadeniz’in kendi hikayesinden yola çıkarak kaleme aldığı Çınar filmi, Sarıkamış’ta çekildi. Asiye Kefeli ortak yapımcılığında ve Bisse ana sponsorluğundaki film, engelli çocuğu olan bir ailenin yaşam mücadelesini anlatıyor. Görüntü yönetmenliğini Olcay Oğuz’un üstlendiği, 12 Nisan’da vizyona girecek olan Çınar, evlerinde dört duvar arasında mahsur kalan engelli gençleri yüreklendirmeyi, onların inandıkları zaman neler başarabileceklerini gözler önüne sermeyi amaçlıyor.
Gösterim gerçekleşmeden önce misafirlerine konuşma yapan Mustafa Karadeniz: “Filmi Kars’ta 45 kişi, -45 derecede ve 45 günde çektik. Bu ekip olmazsa zaten olmazdı. Çekimlerde zorlu anlar yaşadık. Çok meşakkatli olan bu işin üstesinden ekipçe geldik. Ayrıca başından beri desteklerini esirgemeyen Asiye Kefeliye de teşekkürlerimi sunuyorum. Bugünlere gelmemde çok büyük desteği olan manevi abim Bisse Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kefeli’ye de herkesin huzurunda teşekkürler. O olmasaydı buralarda olmam zordu. ”dedi.
Amacım Engelli Ailelerini Yüreklendirmek
Hikayesinin baş kahramanın annesi olduğunu vurgulayan Karadeniz: “Ben herkesin huzurunda anneme teşekkür ediyorum. İlkokul 5. sınıfa kadar beni okula sırtında taşıdı. O olmasaydı bu hikaye olmazdı. Annemin adı Çınar, filmimiz de adını annemden alıyor. Benim bu filmde tek amacım bir tane dahi olsa engelli aileyi yüreklendirebilmek. Bunu başarabilirsem ne mutlu bana” dedi.

çınar filmi ile ilgili görsel sonucu
Kanyon AVM’de gerçekleştirilen özel gösterime iş ve sanat dünyasından da çok sayıda isim katıldı. Mustafa Karadeniz ve Asiye Kefeliyi bu özel günde yalnız bırakmayan isimler arasında; Demet Sabancı, Süleyman-Nurcan Çetinsaya, Nuri-Tuğba Develi, Nuri-Nesrin Tuna, Ziya-Filiz Yılmaz, Hulusi-Şeyda Toprak, Oğuz-Pınar Erez, Bülent-Gaye Alacalar, Emin-Şehnaz Akbaşoğlu, Orhan Gencebay-Sevim Emre, Oya Anlar, Berat Aşçıoğlu, Özlem Zehebi, Ramazan Baş, Semra Çetinkaya, Coşkun Bayraktar, Yüksel Çengel, Neşe Sert, Ekin Koç, Ece Çeşmioğlu vardı.

Continue Reading
Advertisement

Facebook

Twitter

Advertisement
Advertisement

Öne Çıkanlar