Bizimle iletişime geçin

Ekonomi

Türk Ekonomisi Yüzde 7.4 Büyüdü

Türkiye ekonomisi, gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) 2017 yılında,  yüzde 7.4 büyüdü.

MedyaKafa

Tarih:

|

Türkiye ekonomisi, gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) 2017 yılında, 2016 yılına göre yüzde 7.4 büyüdü.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, 2017 yılının dördüncü çeyrek ekonomik büyümesi de yüzde 7.3 olarak gerçekleşti.

Dolar bazında GSYH, 2016 yılındaki 862 milyar 744 milyon dolardan, 2017 yılında 851 milyar 46 milyon dolara geriledi. Dolar bazında GSYH 2017 yılında yüzde 1.35 küçüldü.

TÜİK verilerine göre, 2017 yılında GSYH cari fiyatlarla 38 bin 660 lira, dolar olarak ise, 10 bin 597 dolar olarak belirlendi.

Üretim yöntemine göre cari fiyatlarla GSYH, 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 19 artarak, 3 trilyon 104 milyar 907 milyon liraya çıktı.

TÜİK verilerine göre, 2017 yılında zincirlenmiş hacim endeksi olarak;

Tarım sektörünün katma değeri yüzde 4.7, Sanayi sektörü yüzde 9.2, İnşaat sektörü yüzde ise 8.9 arttı.

Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri yüzde 10.7 artış gösterdi.
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamada büyüme rakamlarına ilişkin ifadeler yer aldı;

“GSYH, 2017 yılının dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre; yüzde 7.3 arttı ve cari fiyatlarla GSYH ise yüzde 19 artarak 889 milyar 231 milyon lira oldu.

Gayrisafi yurtiçi hasılayı oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2017 yılının dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak;

Tarım sektörü toplam katma değeri yüzde 6,

Sanayi sektörü yüzde 8.8,

İnşaat sektörü yüzde 5.8,

Hizmetler sektörünün katma değeri yüzde 9 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış GSYH, 2017 yılı dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 7.4 arttı, GSYH dördüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 1.8 arttı.

Hanehalkı nihai tüketim harcamaları 2017 yılında yüzde 6.1 arttı.

Yerleşik hanehalklarının ve hanehalkına hizmet eden kar amacı olmayan kuruluşların (HHKOK) toplam nihai tüketim harcamaları, 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 6.1 arttı.

Hanehalkı tüketim harcamalarının GSYH içindeki payı yüzde 59.1 oldu.

2017 yılında devletin nihai tüketim harcamalarının GSYH içindeki payı yüzde 14.5 olurken, sabit sermaye oluşumunun payı yüzde 29.8 oldu.

Devletin nihai tüketim harcamaları bir önceki yıl zincirlenmiş hacim endeksine göre, yüzde 5.0, gayrisafi sabit sermaye oluşumu ise yüzde 7.3 artış gösterdi.

Yerleşik hanehalklarının ve HHKOK’ların toplam nihai tüketim harcamaları, 2017 yılının dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 6.6 artarken devletin nihai tüketim harcamaları yüzde 7.4, gayrisafi sabit sermaye oluşumu ise yüzde 6 arttı.

2017 yılında mal ve hizmet ihracatı yüzde 12.0, ithalatı yüzde 10.3 arttı. Mal ve hizmet ihracatı, 2017 yılının dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 9.3, ithalatı ise yüzde 22.7 arttı.

İşgücü ödemeleri 2017 yılında yüzde 12.9 artarken, net işletme artığı/karma gelir yüzde 26.2 arttı. İşgücü ödemeleri, 2017 yılının dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 15.6, net işletme artığı/karma gelir yüzde 23.1 arttı.

İşgücü ödemelerinin cari fiyatlarla gayrisafi katma değer içerisindeki payı geçen yılın aynı çeyreğinde yüzde 32.8 iken bu oran 2017 yılının dördüncü çeyreğinde yüzde 31.5 oldu.

Net işletme artığı/karma gelirin payı ise yüzde 51.8’den yüzde 53’e yükseldi.

 

Reklam
Yorum yapmak için tıkla

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Şimşek’ten Şirketlere Yönelik Döviz Sinyali

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, reel şirketlerin döviz borçlanmasını yönetemediklerini belirterek, “Dövizle borçlanmaya sınır getireceğiz, KOBİ’lerde yaptık” dedi.

MedyaKafa

Tarih:

|

Yayınlayan:

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, reel şirketlerin döviz borçlanmasını yönetemediklerini belirterek, “Dövizle borçlanmaya sınır getireceğiz, KOBİ’lerde yaptık” dedi.

Son günlerde hızlı bir yükseliş kaydeden döviz şirketleri ve vatandaşları kara kara düşündürürken, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yaptığı konuşmada dövize karşı yeni adımların atılacağı sinyali geldi.

Şimşek, Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin açılışında konuştu. Şimşek, “Enflasyon karşı karşıya olduğumuz en büyük sorunlardan biri. En büyük sebebi liradaki değer kaybı” dedi.

Reel sektörün dolarla borçlanmasına değinen Şimşek, “Sorun reel sektörün döviz borçları. Ne yapacağız? Meşhur ABD Başkanı JF Kennedy’nin lafı var; ‘çatıyı güneşliyken tamir etmek lazım.’ Şu anda faizler nispeten düşük; ekonomiler büyüyor ama yağmur yağacak. Bunlar için tedbir alıyoruz. Döviz borçlanmaya sınır getireceğiz; KOBİ’lerde yaptık. Büyükler yönetebildiklerini söylüyor ama görüyoruz yönetemiyorlar; tedbiri alacağız” şeklinde konuştu.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

FED Faiz Kararını Açıkladı

ABD Merkez Bankası, faiz kararını açıkladı..

MedyaKafa

Tarih:

|

Yayınlayan:

ABD Merkez Bankası, faiz kararını açıkladı. Piyasalar tarafından merakla beklenen toplantının ardından FED, politika faizini1.25-1.50 aralığından 1.50-175 aralığına yükseltti.

ABD Merkez Bankası’nın(FED) iki süren toplantının ardından faiz kararını açıkladı. FED politika yapıcıları bu toplantıda politika faizi olan federal faizini beklendiği üzere 1.25-1.50 bandından yüzde 1.50-175 bandına yükseltti.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

1.5 Milyar Dolarlık ‘ATAK!’

30 adet ATAK helikopterine yönelik görüşmeler sürerken, 3 adet ATAK helikopteri Pakistan’ın Kurtuluş Günü’nde gösteri uçuşu yapacak.

MedyaKafa

Tarih:

|

Yayınlayan:

Türkiye’nin Pakistan Hava Kuvvetleri’ne 1.5 milyar dolar karşılığında satmayı planladığı 30 adet ATAK helikopterine yönelik görüşmeler sürerken, 3 adet ATAK helikopteri Pakistan’ın Kurtuluş Günü’nde gösteri uçuşu yapacak. Savunma kaynakları, gösteri uçuşunun planlanmasının sözleşmenin yakın olduğuna işaret ettiğini savunuyorlar.

Pakistan ile Türkiye arasında bir süredir devam eden T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri’ne yönelik görüşmelerle ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki üç adet ATAK helikopteri, 23 Mart Cuma günü düzenlenecek Kurtuluş Günü etkinliklerinde gösteri uçuşu yapmak üzere Pakistan’a gönderildi. Helikopterler, burada gösteri uçuşunu tamamladıktan sonra tekrar Malatya’daki üsse geri dönecek.

BAŞBAKAN ABBASİ TEST UÇUŞUNA KATILMIŞTI
T129 ATAK helikopterinin üreticisi TAI’yle Pakistan arasındaki görüşmeler devam ederken Pakistan Başbakanı Şahid Hakkan Abbasi, geçen yıl ekim ayında ATAK helikopterini incelemiş ve test uçuşuna katılmıştı. TAI Genel Müdürü Temil Kotil’le de görüşen ve kendisi de pilot olan Abbasi, “Her şey olumlu anlamda devam ediyor. İnşallah bu helikopteri alıp en kısa sürede Pakistan Silahlı Kuvvetleri envanterine yerleştireceğiz” demişti.

Hürriyet Gazetesi

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar