Connect with us

Eğlence

Muhteşem Bir Kabare Sizi Bekliyor… Terapi-Kara Kabare

MedyaKafa Basın

Published

on

 

Terapi-Kara Kabare
Kimi zaman vodvile, kimi zaman burleske yaklaşan komik, garip ve düşündürücü bir şov.
Tıpkı 1930’lar dönemi gibi dünyanın ve özellikle coğrafyamızın değişim içinde olduğu bir süreçteyiz.
O enerjiyi hissediyoruz, biraz korku biraz heyecanla belki. Normali tartışmak için çok iyi bir zaman.
Bilinçaltımızla ve aslında hayattan ne istediğimizle yüzleşme zamanı.
Ama bunun için karanlık tarafta geçmek gerek. Kısa bir süreliğine.
Hadi tutun elimizi gelin bizimle eğlenin. Merak etmeyin her şey aramızda kalacak…

Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Eğlence

6. Engelsiz Filmler Festivali, Seyircilerini “Otizm Dostu Gösterim”lerine Davet Ediyor.

MedyaKafa Basın

Published

on

OTİZM DOSTU FİLM FESTİVALİ

6. Engelsiz Filmler Festivali, Seyircilerini “Otizm Dostu Gösterim”lerine Davet Ediyor.

Bu yıl sinemaseverler ile altıncı kez buluşacak olan Engelsiz Filmler Festivali’nin programında, otizm spektrum bozukluğu yaşayan çocuk ve gençlerin rahat bir şekilde film izleyebilmelerine imkan veren Otizm Dostu Gösterim de yer alıyor.

İlk kez 2015 yılında gerçekleşen bu gösterim kapsamında bu sene Orman Çetesi Les As de la Jungleadlı filmseyircilerle buluşacak. Ormanda yaşayan canlıların, ormanı yok etmek isteyen Koala Igor’a karşı mücadelesini anlatan film, loş bir salonda, ses seviyesi düşük tutularak gösterilecek. Herhangi bir tanıtım filmi ya da reklamın gösterilmeyeceği seansta, seyirciler gösterim sırasında salonda yiyecek ve içecek bulundurabilecek ve diledikleri gibi hareket edebilecekler. Böylece öğrenme güçlüğü ya da duyusal problemler yaşayançocuklar ve yakınları bu gösterim sırasında birlikte film izleyebilecekler.

Festival Programında Otizmle İlgili Sanal Gerçeklik Deneyimi

Her sene daha kapsayıcı olmaya yönelik arayışlarını sürdüren Engelsiz Filmler Festivali’nin geçtiğimiz yıl ilkini gerçekleştirdiği Sanal Gerçeklik programında bu sene otizm temalı bir deneyim de bulunuyor. Otizmli genç bir kız olan Layla’nın hayatına odaklanan ve otizmin hayatını nasıl etkilediğini anlatan The Partyadlı sanal gerçeklik deneyimi, festival boyunca gösterim mekanlarının fuayelerinde, sanal gerçeklik gözlüğüyle deneyimlenebilecek.

Sinemaseverler Festival’i 8 – 10 Ekim tarihleri arasındaİstanbul, Boğaziçi Üniversitesi Sinema Salonu’nda (SineBu), 12 – 14 Ekimtarihleri arasında Eskişehir, Taşbaşı Kültür ve Sanat Merkezi’nde (Kırmızı Salon), 17 – 21 Ekimtarihleri arasında ise Ankara,Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Goethe-Institut’te takip edebilecekler.

Tüm Gösterim ve Etkinlikler Ücretsiz

Engelsiz Filmler Festivali her sene olduğu gibi bu sene de tüm gösterimlerini ve yan etkinliklerini ücretsizolarak seyircilere sunuyor.

Continue Reading

Eğlence

Su Altının İki Gösterişlisi İstanbul Akvaryum’da

MedyaKafa Basın

Published

on

Dünyanın en büyük tematik akvaryumu İstanbul Akvaryum, iki gösterişli balık türüne daha ev sahipliği yapmaya başladı. Kırmızıdan mora uzanan renkleri, şeffaflığı ve kendine özgü kafa yapısıyla su altı fotoğrafçılarının dahi gördükleri zaman kendilerini çok şanslı hissettikleri Rhinopias Frondosa, özel yaşam alanında en güzel fotoğraf karelerini veriyor. Devasa ağzı ve altın kenarlı karanlık noktalarıyla tüm dikkatleri üzerine çeken Peacock Bass ise Yağmur Ormanları’nın gizemli havasını yansıtıyor.

Karadeniz’den Pasifik’e uzanan dünyanın tüm denizlerinden binlerce canlıya, kendilerine özel oluşturulmuş alanlarda ev sahipliği yapan İstanbul Akvaryum, su altı tutkunlarını iki balık türüyle daha tanıştırıyor. Görünümleri birbirinden tamamen farklı yeni türlerin ortak özellikleri ise hayli gösterişli olmaları!

Görenler çok şanslı: Rhinopias Frondosa

İstanbul Akvaryum’u ziyaret ettiğinizde pek yüzmeyen ama durduğu yerde de kırmızıdan mora, lavantadan sarıya uzanan renkleri ve şeffaf yapısıyla tüm dikkatleri üzerine çeken bir balık görürseniz, Rhinopias Frondosa ile tanışmışsınız demektir! Renklerinin yanı sıra kendine özgü kafa yapısı, yukarıya doğru uzanan ağzı ve adeta kaş gibi görünen uzantılarıyla iskorpit ailesinin bu sıra dışı balığı, su altı fotoğrafçılarının dahi gördüklerinde kendilerini çok şanslı hissettikleri nadir bir tür. Gece pusu avcılığıyla ünlü Rhinopias Frondosa, farklı görünümüne rağmen kusursuz bir kamuflajcı. Yüzmesi gerektiğinde ise bu eylemi diğer balık türlerinden farklı olarak yüzgeçleriyle kendini iterek gerçekleştiriyor.

Yağmur Ormanları’nın büyüsü: Peacock Bass

Yağmur Ormanları’nın gizemli havasını İstanbul Akvaryum’a taşıyan Peacock Bass ise gümüş üzerinde altından turuncuya uzanan parıltılı renk geçişleriyle göz alıyor. Standart uzunluğu 62 santimetreye kadar ulaşan bu tür, her ne kadar yavaş hareket etse de, devasa ağzı sayesinde çok başarılı bir avcı olarak sınıflandırılıyor. Peacock Bass’a dair şaşırtıcı bir bilgi ise vücutlarının kenarlarında üç, kuyruklarında bir adet altın kenarlı karanlık nokta bulunurken, solungaç kapaklarında (Operculum) hiçbir karanlık nokta olmaması. Bu özelliğiyle yer aldığı çiklit ailesi içerisinde dahi kolayca ayrışan Peacock Bass, bulunduğu her ortama hızla uyum sağlamasıyla da biliniyor.

Rhinopias Frondosa ve Peacock Bass’ın yanı sıra, dünyanın en zehirli canlılarından doğal ortamlarında görebileceğiniz Gentoo Penguenlerine kadar 17 bin canlı, İstanbul Akvaryum’un her yaştan ziyaretçilerini bekliyor.

Continue Reading

Öne Çıkanlar