Bizimle iletişime geçin

Dünya

Trump, Çin Mallarına Vergi Getirdi

Ticaret savaşının fitilini ateşleyen Trump, şimdi de Çin mallarına yeni gümrük vergisi getirdi.

MedyaKafa

Tarih:

|

Ticaret savaşlarının fitilini ateşleyen ABD Başkanı Donald Trump, AB üyesi ülkelerine yönelik, bazı ürünlere getirdiği verginin ardından şimdi de Çin mallarına 50 milyar dolarlık gümrük vergisi getirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin fikri mülkiyet haklarına uymadığı gerekçesiyle Çin’e 50 milyar dolarlık ek gümrük vergisi uygulama ve Çin’in ABD’deki yatırımlarını kısıtlama kararı aldı. Trump gümrük vergisi oranını Çin’in ABD ekonomisine verdiği zarar doğrultusunda belirledi.

ABD’nin en fazla ticaret açığı bulunan ülkeler sıralamasında 2017 yılı verilerine göre başı Çin çekiyor. ABD’nin Çin ile olan ticaret açığı, 375 milyar doları buluyor.

Reklam
Yorum yapmak için tıkla

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

İsrail Vurdu Dünya Sustu

17 Filistinliyi şehit eden, 1.500 kişiyi de yaralayan İsrail’i kınamak için toplanan BM Güvenlik Konseyi anlaşmaya varamadan dağıldı

MedyaKafa

Tarih:

|

Yayınlayan:

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Gazze’de İsrail askerleri tarafından en az 17 Filistinlinin şehit edilmesi, 1.500’ünün de yaralanmasının ardından Kuveyt’in talebi üzerine acil toplandı. Filistin’in BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansur, İsrail askerlerinin Gazze’de 17 kişinin ölümüne yol açan bir katliam gerçekleştirdiğini söyleyerek İsrail’in bu katliamdan sorumlu tutulmasını istedi.

ABD YİNE KORUDU
İsrail’in bu oturumuna Yahudi Fısıh Bayramı tatili sebebiyle katılamamasından üzüntü duyduğunu söyleyen ABD Temsilcisi Walter Miller, İsrail’in yanında yer aldı. Miller, “Gazze’de insanların hayatını kaybetmesinden derin üzüntü duyduk. Şiddeti kışkırtmak için protesto gösterileri düzenleyen kötü aktörler masum hayatları tehlikeye atıyor” diyerek Gazze’deki protesto gösterilerini düzenleyenleri suçladı. ABD’nin itirazları yüzünden Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi İsrail’i kınamadı ve Tel Aviv yönetimine karşı bir karar da alınmadı. Rusya’nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Vladimir Safronkov “İsrail ve Filistin liderlerini buluşturacak bir platform sunmak konusunda hazır olduğumuzu tasdik etmek isteriz” ifadesini kullanırken BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, olaylarla ilgili acil soruşturma çağrısı talep etti.

ESNAF KEPENK KAPATTI
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Gazze sınırında dün yaşanan olaylarda 17 Filistinliyi öldürmesi ve işgal altındaki Batı Şeria’da düzenlenen gösterilere müdahalede orantısız güç kullanılması sonucu yaralanan yüzlerce Filistinli için bir günlüğüne ‘yas’ ilan etti. Batı Şeria’nın Nablus kentindeki iş yerleri, kepenk açmadı. Ramallah başta olmak üzere, Nablus ve El Halil gibi büyük şehirler dâhil Batı Şeria’nın tüm kentlerinde Filistinli esnaf kepenklerini açmadı, halk sokaklara çıkmadı, okul ve resmî daireler de hizmet vermedi.

Türkiye Gazetesi

Okumaya Devam Et

Dünya

Sisi Seçimleri Kazandı

Mısır’ın darbe ile gelen Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi, cumhurbaşkanlığını seçimlerini yüzde 92’lik oy oranı ile kazandı

MedyaKafa

Tarih:

|

Yayınlayan:

Mısır’ın darbe ile gelen Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi, cumhurbaşkanlığını seçimlerini yüzde 92’lik oy oranı ile kazandı.Sisi’nin rakibi sadece yüzde 2’lik oy aldı.

Yaptığı darbe ile Mısır’ın başına geçen Abdülfettah El Sisi, yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimini kazandı. Katılımın seçmen sayısına göre az olduğu seçimde Sisi, 23 milyon kişinin oyunu aldı. Seçime katılan Yarın Partisi Başkanı Musa Mustafa ise 721 bin oy aldı. Böylece oyların yüzde 92’sini alan Sisi, yeniden Cumhurbaşkanı seçildi. Resmi sonuçların 2 Nisan’da açıklanması bekleniyor.

Okumaya Devam Et

Dünya

Tacizci Papaz Kıbrıs Rum Kesimini Karıştırdı

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde bir papaz tarafından 4 yaşından itibaren yıllarca tacize maruz kalan kızın ölümü, infiale yol açtı.

MedyaKafa

Tarih:

|

Yayınlayan:

Olaydan sonra sadece 2 yıl ceza alan ve tahliye olduktan sonra ödüllendirilir gibi daha önemli bir göreve getirilen papazın bu durumu, tepkilere yol açtı.
Rum kesiminde, 1993 yılında 4 yaşında olan Elena Franci, ailesi tarafından papazın bakımına verildi. Papaz 4 yaşındaki Elena Françi’ye tacizde bulunmaya başladı. Tacizler 10 yıl boyunca sürdü. 2011 yılında gündeme gelen taciz olayının ardından adı açıklanmayan papaz 2 yıl hapis cezası alarak cezaevinde yattı. Cezasını çekip, cezaevinden çıkan papaz, Kilise’de en üst kurul olarak bilinen Sen Sinod Meclisi tarafından göreve iade edildi.

Geçen hafta Rum Bağımlıları Tedavi ve Rehabilitasyon (KENTHEA) Merkezi’ndeki randevusuna gitmeyen Elena Franci, eve giden polis tarafından evinde ölü buldu. Elena’nın yaşadığı tacizler nedeniyle girdiği bunalımdan çıkması için tedavi gördüğü ve birçok ilaç kullandığı açıklandı.

Yaşanan olay, Rum medyasında yer alınca Rum halkı arasında infiale neden oldu. Medya, olayı, ‘Elena’nın ölümü, kutsal savaş’ başlığıyla manşetlere taşıdı. Tacizci papazın tekrar göreve getirilmesi ise en ağır şekilde eleştirildi. Rum Başsavcılığı konuyla ilgili soruşturma başlattı.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar