Bizimle iletişime geçin

Dünya

İşte Gençliğimiz İşte Geleceğimiz

MedyaKafa Basın

Tarih:

|

Bilal ÇİLOĞLU’ ndan büyük başarı. İşte detaylar:

Tatamideki uzun tarih ‘aralıklar’a son nokta dokunuşları sürüyor

Gençler Dünya Şampiyonası’nda 24 yıllık altın madalya hasretimiz sona erdi! En son 1994 yılında altın madalya aldığımız bu kategoride 73 Kg’da Bilal Çiloğlu altın madalya alarak büyük bir başarıya imza attı.

Türk judosunda uluslararası üst düzey şampiyonalardaki yıllardır süre gelen durgunluklara bir son dokunuşta Bilal Çiloğlu’dan geldi.
Gençler Dünya Şampiyonası’nda 73 Kg’da altın madalya ile birincilik kürsüsünde yer alan Çiloğlu, bu kategoride 24 yıllık altın madalya hasretini sona erdirirken; en son 1994 yılında İlknur Kobaş’ın Mısır’da kazandığı altın madalyadaki uzun tarihi aralığına da son noktayı koydu.
Bilindiği üzere geçen ay Bakü’de yapılan Büyükler Dünya Şampiyonası’nda erkeklerde 17 yıl kadınlarda da 15 yıl aradan sonra bronz madalyaları kazanan judokalarımız Vedat Albayrak ile Kayra Sayit olmuştu.

Reklam
Yorum yapmak için tıkla

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Deniz Orhun “The 11th Tourism Outlook Conference”’da 24 Güneş Döngüsü Beslenme Şeklini Anlatacak

MedyaKafa Basın

Tarih:

|

Yayınlayan:

“Sınırların ve Medeniyetlerin Ötesinde Miras Turizmi” konulu uluslararası “The 11th Tourism Outlook Conference” 2018 tarihleri arasında, Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi ev sahipliğinde Eskişehir’de gerçekleşiyor. Disiplinlerarası olan konferansta farklı alanlardan araştırmacılar, profesyoneller ve lisansüstü ve lisans öğrenciler doğal ve kültürel miras turizmi ile ilgili araştırma bulgularını tartışıyor. Konferans kapsamında Konferansta Başkent Üniversitesi TGA, Türk Mutfak Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi Kurul üyesi, GETAT (Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Derneği Gastronomi- Sağlıklı Beslenme Kurulu üyesi, Amerikan Şef Federasyonu üyesi, Dünya Şef Federasyonu üyesi Ziraat mühendisi, Master Şef Deniz Orhun da araştırmacı yazar Kutsi Akıllı ile birlikte bir sunum yapacak. GastroTurizmin dallarını belirtecek olan Kutsi Akıllı; Turizm için farklı alanların olduğuna dikkati çekecek.

“Yediklerimiz davranışlarımız olur, topraktan damağa…” konulu sunumuyla Orhun, Türk mutfak kültürünün gıda malzemelerinin, coğrafi işaretli ürünlerimizin, endemik bitkilerimizin büyük ilgi gördüğünü anlatacak. “24 Güneş Döngüsüne göre yiyeceklerimizin hazırlandığı, pişirildiği ve beslenmemizin yapıldığı gastronomi rejiminden de [24 Solar Terms Regimen] bahseden Deniz Orhun, 24 güneş döngüsüne göre yemek düzeninin; kültür ve toplum arasında nasıl algılandığı, nasıl kullanıldığı, gastronominin sağlık, gelenek ve kültürle ilişkilendirilme biçimlerinden de bahsedecek. Orhun, “Gastro turizmi 24 Güneş döngüsü beslenme düzeniyle desteklemek ve sağlık turizmi ile birleştirmek turizme ayrı bir boyut katacaktır” diyor.

Okumaya Devam Et

Dünya

“24 Solar Terms Regimen” Master Şef DENİZ ORHUN, Çin’de Gerçekleşen Uluslararası Gastronomi Forumu’ndan Türkiye’yi Temsil Etti

MedyaKafa Basın

Tarih:

|

Yayınlayan:

Birleşmiş Milletler, UNESCO, Dünya Şef Federasyonu liderliğinde CCA, Çin Mutfak Sanatları Federasyonu’nun organize ettiği Uluslararası Gastronomi Forumu, bu yıl 7-10 Eylül tarihleri arasında, Pingdu – Qingdao’da gerçekleşti. “24 Güneş Döngüsüne göre yiyeceklerimizin hazırlandığı, pişirildiği ve beslenmemizin yapıldığı gastronomi rejimi” [24 Solar Terms Regimen] konulu forum, doğayla uyumlu yaşama kavramından yola çıkıyor.

Çin’in ev sahipliği yaptığı ve bir çok ülkeden üst düzey isimlerin katıldığı forumda gastronomi çok geniş biçimde ele alındı. Topraktan damağa, iklim değişimlerinden, enerji tasarruflu pişirme tekniklerine, teknolojiye, yediklerimizin sağlığımıza etkilerinin yanı sıra yüzyıllardır kullanılan yöresel bitkilerin, yemeklerin ve 24 güneş döngüsüne göre yemek düzeninin; kültür ve toplum arasında nasıl algılandığı, nasıl kullanıldığı, gastronominin sağlık, gelenek ve kültürle ilişkilendirilme biçimlerinin de konu edildiği forum, katılımcıların yoğun ilgisiyle düzenlendi.

Hastalıkların tedavi edilmesindense, hasta olmamak için doğru beslenme tekniğinin olduğunu belirtildi. 24 Solar Terms Rejimine uymanın gerekliliği ve faydaları bilimsel verilerle dile getirildi.

Çin ipek Yolu üzerinde ülkelerle Çin arasında gastronomik kültürel değiş-tokuşu yaratmayı hedefleyen Uluslararası Gastronomi Forumu’na, bu yıl ilk kez Türkiye’yi temsilen bir isim; Master Şef Deniz Orhun konuşmacı olarak yer aldı. “Yediklerimiz davranışlarımız olur, topraktan damağa…” konulu sunumuyla Türk Mutfak kültürünün gıda malzemelerinin, coğrafi işaretli ürünlerimizin, endemik bitkilerimizin büyük ilgi gördüğünü belirtti.

Başkent Üniversitesi, Türk Mutfak Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi yönetim kurulunda olan ve danışmanlığını yaptığı Thermopolium Gastronomi Akademisiyle projeler yürüten Orhun, Ziraat Mühendisi olması sebebiyle Tarımın Gastronomiden ayrılmayan bir kolu olduğunu belirtiyor. 24 Solar Terms Rejimi bugün konuşulanların en büyük yaşayan kanıtı. Antik Çin’de, Batı Han Hanedanlığı’ndan günümüze kadar kendini koruyan bu yemek şeklinin uygulayıcısı Xu Wanju (MÖ 202-MS 220). Mevsimlere göre tarımın ve yaşam şeklinin uygulandığı; yemeklerin, beslenmenin iklimlere göre yapıldığı bu rejimin, bugün bile ilkokulda çocuklara öğretildiği ve uygulandığı belirtiliyor. UNESCO tarafından korunmaya alınan bu gastronomi kültürünün rejiminin uygulaması ise Türk Mutfağına ve kültürümüze çok yakın olduğu belirtiliyor. “Türk Mutfak imparatorluğu ve Çin Mutfak İmparatorluğu özünde birbirine çok yakın. Çünkü ikisinin de temeli tıbba dayanıyor. Bu bağlamda ülkelerin geleneksel lezzetlerini, sağlığınız için geleceğin yemekleri olarak kullanmak, hepimiz ve dünya kaynakları için faydalı olacaktır. Bu inançla, bu lezzetleri teknolojiye ve yeniliklere özünü kaybetmeden uyarlamak ve global mutfak dünyasında yerlerini almalarını sağlamak adına çalışmalarımız devam ediyor. Örneğin, biber ve patlıcanın aynı yemeklerde kullanıldığı, Türk lezzetleri… Bugün bilimsel olarak da açıklanıyor ki, patlıcan ve biberde bulunan iki farklı antioksidanın etkileşime girerek birbirlerinin güçlerini arttırıyor. Zaman içinde kültüre yerleşmesi ve bu tip bilgilerin nesilden nesile aktarılmasıyla bilgilerde, sebep unutulsa bile davranışın sonraki nesillere taşınması devam ediyor. Çünkü bu gıdaların beraberliği yemek kültürü ve gelenekleri oluşturur.” şeklinde konuştu.

Okumaya Devam Et

Dünya

Gaye Donay Körfez ülkelerinde bir ilke imza atıyor

MedyaKafa Basın

Tarih:

|

Yayınlayan:

Reklamcı Şirketi sahibi Gaye Donay, MAJİ Gallery & Decorist’i kurarak otel, ofis ve konutlara hizmet vermeye başladı. MAJİ, özellikle Körfez ülkelerinden gelen Araplar’ın gözdesi oldu. Suudi ve Dubaili müşteriler iş teklif etti. Cidde ve Dubai’de mağaza açılması için görüşmeler başladı.
Reklam şirketiyle siyasi partilerden Türkiye’nin en büyük şirketlerine kadar geniş bir yelpazede çalışan iş kadını Gaye Donay, kısa bir süre önce farklı bir alana el attı. Çocukluğundan beri dekorasyon meraklısı olan Donay, MAJİ Gallery & Decorist’i kurarak otel, ofis ve konutlara kendi deyimiyle ‘hikayesi ve ruhu’ olan konseptlerle hizmet vermeye başladı.

Dekorasyonda 4 element

MAJİ’den alışveriş yapan müşteriler, konsepti ülkelerine taşımayı teklif etti. Bu çerçevede Suudi Arabistan’da Cidde, Birleşik Arap Emirlikleri’nde Dubai olmak üzere iki mağaza için görüşmeler başladı.

Anlamı ‘küçük güçlü büyüler” olan MAJİ’yi dekorasyonda 4 element konseptiyle kurduğunu belirten Gaye Donay, bu elementleri mobilya, aksesuar, gümüş ve yağlıboya tablolar olarak sıraladı. Donay, “MAJİ’de ürün almıyorsunuz bir hikâye satın alıyorsunuz… Misafirlerimize bu hikayeleri yaratıp, tasarlayıp gerçeğe dönüştürerek hayal dünyalarına hizmet ediyoruz” dedi.

Konut, otel ve makam odalarını dekore ettiklerini anlatan Donay, yabancı müşterilerinden ciddi teklifler aldıklarını vurguladı. Yurt dışında büyüme konusunda çalışmalara başladıklarını ifade eden Donay, şöyle devam etti: “Suudi Arabistan’da çok önemli bir aile ile görüşüyoruz. Orada mağaza açmamız için çok istekliler. Dubai’den de önemli alım yapan müşterilerimiz var ve onlar da aynı taleple bize geldiler. Ciddi teklifler olduğu için değerlendiriyoruz. Buradaki konsept dahilinde yurt dışında büyümek istiyoruz.”

Ürün değil hikâye

Tüm bilgi ve tecrübesini bu işe yansıttığını kaydeden Donay, şöyle devam etti: “Ünlü Türk ressamlarının yağlı boya tabloları; Venedik aynalar, el işçiliği ile üretilen mobilyalar; Murano, Faberge, Capidomonte gibi ünlü markaların cam ve porselen objeleri, Ermeni ustaların şekillendirdiği gümüşleri sunuyoruz. İtalya, Hindistan, Çekoslovakya, İngiltere, Mısır, Fas ve İspanya’dan ithal ürünlerle fark yaratıyoruz.”

Bütün vitrini aldı!

Gaye Donay, yabancı müşterilerinin çok olduğunu belirterek zaman zaman ilginç olaylar yaşadıklarını anlattı. Donay, “Suudi Arabistanlı bir prenses geldi. Oradaki en büyük ailelerden birinin mensubu… ‘Vitrin’ istiyorum’ deyince bir ürün istediğini sandık. Meğer mağazamızın vitrinini çok beğenmiş, olduğu gibi satın aldı” diye konuştu.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar