Bizimle iletişime geçin

Basın

İBB’li Tekvandocular Akdeniz Oyunları’nda 2 Altn Madalya Kazandı

MedyaKafa Basın

Tarih:

|

İBB’li Tekvandocular Akdeniz Oyunlarında 2 Altn Madalya Kazandı

İspanya’nın Tarragona şehrinde devam eden 18. Akdeniz Oyunları’nda milli takım adına mücadele eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü sporcuları Rukiye Yıldırım ve İrem Yaman tekvando branşında altın madalya kazandı.

Bayanlar 49 kiloda mücadele eden milli sporcumuz Rukiye Yıldırım, çeyrek finalde Tunuslu Ikram Dhahri’yi 24-9, yarı finalde ise Faslı Oumaima El Bouchti’yi 33-15 yenerek finale yükseldi. Finalde Hırvat Kristina Tomiç’i 12-11 yenen Rukiye Yıldırım 2018 Akdeniz Oyunları’nda altın madalya kazandı.

Bayanlar 57 kiloda mücadele eden diğer milli sporcumuz İrem Yaman, çeyrek finalde Fransız Laurygan Celin’i 16-4 yenerek yarı finale yükseldi. Yarı finalde İspanyol Marta Calvo Gomes’i de 7-3 ile geçen Yaman adını finale yazdırdı. İrem Yaman finalde Mısırlı Radwa Elsayed Nada’yı da 8-0 farklı yenerek altın madalyaya uzandı.

Kadınlar judoda ise 63 kiloda Büşra Katipoğlu, çeyrek finalle başladığı karşılaşmasında İspanyol rakibini waza-ari puanıyla yendi. Yarı finalde İtalyan rakibine yenilen Katipoğlu bronz madalya karşılaşmasında Kosovalı F. Laura’yı ipponla yenerek bronz madalyayı ülkemize getirdi.

İBB SPOR KULÜBÜ SPORCULARI TOPLAM 13 MADALYAYA ULAŞTI

Tekvando branşında aynı şampiyonada diğer sporcularımız Nafia Kuş +67 kiloda, Deniz Dağdelen 58 kiloda ve Hakan Reçber 68 kiloda 1 Temmuz’a kadar madalya mücadelesi verecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü sporcuları devam eden Akdeniz Oyunları’nda toplam 13 madalya kazandı. Tekvandoda 2 altın, Karatede 1 altın, 2 gümüş, 2 bronz; Halterde 2 altın, Güreşte 2 altın, Badmintonda 1 altın ve Judoda 1 bronz madalya olmak üzere toplam 13 madalyayı ülkemize getirdi.

Reklam
Yorum yapmak için tıkla

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basın

9. Uluslararası İstanbul Opera Festivali Kapsamında Dünya Sahnelerinde bir efsane olan “La Traviata” Türkiye’de sahnelenecek

MedyaKafa Basın

Tarih:

|

Yayınlayan:

9. Uluslararası İstanbul Opera Festivali

Kapsamında Dünya Sahnelerinde bir efsane olan

“La Traviata” Türkiye’de sahnelenecek

Verdi’nin 165 yıllık ihtişamlı eseri,

Macerata Opera Festivali topluluğunun, farklı dekor anlayışıyla ilgi çeken prodüksiyonu “La Traviata” 3-4 Temmuz 2018 tarihlerinde Zorlu PSM’de

Ülkemizde opera ve bale sanatlarını toplumun tüm kesimlerinin yararına sunmak misyonuyla faaliyetlerini sürdüren T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün, Türkiye’nin kültür sanat yaşamına destek vermek amacıyla dokuz yıl önce başlattığı ve bu yıl 21 Haziran – 07 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek ‘’9. Uluslararası İstanbul Opera Festivali’’, ses getiren opera yapımlarını yerli ve yabancı sanatseverler ile buluşturmaya devam ediyor.

Müzikleri, konusu ve dönemi yansıtan kostümleriyle unutulmaz izler bırakacak “La Traviata” operası, ulusal ve uluslararası sanatçıların katılımı ile sanatseverlere bir opera şöleni sunacak.

Ünlü rejisör Henning Brockhaus’un sahneye koyduğu, özellikle ayna ve projeksiyon kullanılarak uygulanan dekoru ve kostümleriyle dünya sahnelerinin en çok ilgi çeken yapımı “La Traviata”, festival için özel olarak İtalya’dan geliyor.

Opera denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Giuseppe Verdi’nin ölümsüz eseri “La Traviata” operası; Henning Brockhaus rejisi ile Şef Alessandro Cedrone yönetimindeki Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ile 3 ve 4 Temmuz akşamı Zorlu PSM’de sahnede olacak.

Özellikle “Gece Kraliçesi”, “Olimpia” ve “Violetta” gibi zorlu rollerde Avrupa’ da aranan bir isim olarak ülkemizi başarıyla temsil eden, Türkiye’de aldığı şan eğitiminden sonra Fransa’da sanat yaşamını sürdüren, Avrupa’nın en önemli sahnelerinde başrol söyleyen gururumuz, Türk soprano Burcu Uyar’ın “Violetta” rolünü üstlendiği eserde yine birçok ünlü isim sahneyi paylaşacak.

İtalya’da ünlü divamız Leyla Gencer’in öğrencisi olan, La Scala, Deutsche Oper in Berlin, Marinsky Theater gibi dünyanın en önemli operalarında başrol oynayan tenor Georgio Oniani, Wienstaatsoper, Opera de Paris, Covent Garden Teatro dell’ Opera di Roma gibi önemli operaevlerinde başrol söyleyen, dünyanın en önemli baritonları arasında sayılan Vladimir Stayanov, sahnelenecek iki temsil ile iki gece üst üste İstanbullu seyircilerle buluşacak.

Bestesi Giuseppe Verdi’ye, librettosu Francesco Maria Piave’ye ait olan ve Aleksandr Dumas’nın “Kamelyalı Kadın” romanından esinlenilerek sahneye aktarılan eser; görkemli dekor ve kostümleriyle kaçırılmaması gereken bir prodüksiyon olarak dikkat çekiyor.

21 Haziran – 07 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek 9.Uluslararası İstanbul Opera Festivali‘nin biletleri Biletiva, Zorlu PSM ve Süreyya Operası gişelerinden satışa sunuldu.

Okumaya Devam Et

Basın

TEGV ile Umuda Pedal Çeviriyorlar

MedyaKafa Basın

Tarih:

|

Yayınlayan:

TEGV çocukları için Temmuz’un ilk haftasında Göteburg – Hamburg arasında pedal çevirecek olan Umuda Pedal ekibi, dünyadaki en önemli yeni nesil öğrenme platformlarından birisi olan ‘maker’ laboratuvarı yapılabilmesi için bağış toplayacak.

Umuda Pedal; bisikleti seven, onu bir yaşam biçimi olarak benimseyen doktorlar ve iş insanları tarafından oluşturulmuş bir grup. Bugüne kadar STK’lar ile farklı çalışmalara imza atan grup, bir taraftan bisiklet sosyal sorumluluk projeleri için pedal çevirirken diğer taraftan yeni katılımcılar ve bisiklet sevdalılarının katılımıyla büyüyor. Bugünlerde bisikletçileri Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile gerçekleştirecekleri yeni bir projenin heyecanı sarmış durumda.

Umuda Pedal gönüllüleri, 1-8 Temmuz tarihleri arasında Göteborg’dan Hamburg’a uzanan bir rotada bisikletle kat edecekleri 800 kilometre sayesinde daha önce belirledikleri proje için fon oluşturacaklar. Projeleri; “Maker İle Yapabilirim!”. Hedefleri; TEGV’in Bakırköy’de bulunan Ferit Aysan Eğitim Parkı’nda kurulacak ‘maker laboratuvarı’ (maker-lab) için kaynak yaratmak. Bu amaçla buluşan ekip, yola çıkmadan önce TEGV’in Eğitim Parkı’nda çocuklarla bir araya geldiler, birlikte etkinlik yaptılar. Çocuklar da hazırladıkları pankartlarla Umuda Pedal üyelerine iyi yolculuklar dilediler.

TEGV çocukları için oluşturulan ve dünyadaki en önemli gelişmelerden birisi olan ve ismi “Maker ile Yapabilirim!” olarak belirlenen çalışmada maker eğitimi alacak çocuklarımıza 3D baskı cihazından robot kitlerine, kodlama platformlarından elektronik devre kartlarına uzanan bir yelpazede yeni nesil öğrenme platformu sunuyor. “Yap, Paylaş, Ver, Öğren, Donan, Oyna, Katıl, Destekle ve Değiştir” sloganıyla çocukları problem çözme, yaratıcılık, eleştirel düşünme ve teknolojik iletişim konularında geliştiren maker’lar eğlenceli olduğu kadar multi-disipliner bir öğrenme modeli.

Okumaya Devam Et

Basın

2018-2019 burs seçmeleri 25-27 Haziran 2018 tarihlerinde Swissotel İstanbul’da gerçekleşiyor.

MedyaKafa Basın

Tarih:

|

Yayınlayan:

ÇEV Sanat’ın Genç Yetenekler Projesi kapsamında açtığı burs seçmeleri 25-27 Haziran 2018 tarihlerinde ÇEV Sanat’ın Sanat Kurulu’nu oluşturan değerli sanatçılar Fazıl Say, Cihat Aşkın, Bülent Evcil ve İbrahim Yazıcı tarafından Swissotel İstanbul’un ev sahipliğinde gerçekleşiyor.

ÇEV Sanat’ın Kurucu Başkanı Berrin Yoleri’nin organize ettiği seçmelerde ÇEV Sanat Genç Yetenekler Projesi’nin sanat kurulunun yanı sıra, 9 Eylül Üniversitesi Piyano Ana Sanat Dalı Başkanı Prof. Şeniz Duru Koevoets, Villa Musica Direktörü Alexander Hülshoff, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şenol Ay, piyano virtüozu Ece Dağıstan da jüri üyesi olarak görev yapacak.

Swiss Otel ‘in ev sahipliğinde gerçekleşen QNB Finansbank ın ana sponsoru olduğu Genç Yetenekler Projesi kapsamında üç gün boyunca sürecek olan seçmelere yurt içi ve dışından çok sayıda başvuru gerçekleşti. Ön elemeyi geçmeye hak kazanan 90 genç sanatçımızın dinleti performansları sanat kurulu ve jüri tarafından değerlendirileceği gibi, genç yeteneklermüzik teori sınavına da tabii tutulacaklar.

Allaturca Music, Zeynep Abidin Ağgül, Sipahiler Event, Dore Music, Odak Production’ın destek olduğu seçmelere ÇEV Sanat İcra Kurulu üyelerinden Aslı Ekşioğlu, Nuri Çolakoğlu, Canan Bolak, Ayşe Alemdaroğlu, Heves Ekinci, Revna Demirören, Prof. Dr. Oya Başak, Ayşecan Özyeğin Oktay, Dalia Garih, Dilek Türker, Feryal Gülman, Berna Çebi, Ebru Kohen, Şah Yaycı, Yıldız Özer, Cana Tokgözlü, Yıldız Yalman, Leyla Pekcan seçmelere katılarak yurt içi ve dışından gelen onlarca genç sanatçımıza destek olacak ve ilgilenecekler.

2009 yılında Çağdaş Eğitim Vakfı öncülüğünde başlayan Genç Yetenekler projesiÇEV Sanat’ın katkılarıyla eğitimlerine devam eden ve uluslararası birçok başarılara imza atan kültür ve sanat elçilerimizi destekleyerek genç sanatçılarımızın dünya sahnelerinde ülkemizi temsil etmelerini hedefliyor.

2017 yılında kurulan ÇEV Sanat, Genç Yetenekler Projesi ile kültür ve sanat alanında üstün yetenekli gençleri keşfederek onların dünyada parlayan yıldızlar olması yolunda ilerlemeleri için gerekli her türlü imkanı sağlamaya çalışmaktadır.

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar