Connect with us

Açılış

Ukiyo Sezonu Açtı

MedyaKafa Basın

Published

on

İSTANBUL’UN EN COOL HAVUZU UKİYO,
SEZONU AÇTI!
Muhteşem İstanbul manzarasına uzanan sonsuzluk havuzu ve Marcel Wanders imzalı sıra dışı tasarımı ile şehir havuzlarında çıtayı yükselten Fairmont Quasar İstanbul’un beşinci katındaki Ukiyo, bu yıl da kentte tatilin vazgeçilmez adresi…

Şehirde yaz mevsiminin çehresi, bu yıl Ukiyo ile değişiyor. Fairmont Quasar İstanbul’un beşinci katında yer alan ve Japonca “yüzen dünya” anlamına gelen Ukiyo, eşsiz Boğaz ve kent manzarası, bu manzaranın sonsuzluğuna vurgu yapan yüzme havuzu ve şehrin dinamiği ile uyumlu tasarımı ile yaza iddialı bir giriş yapıyor.

Kapısından girer girmez konuklarını bambaşka bir dünyanın içine çeken Ukiyo’da, güne sonsuzluk havuzunda birkça kulaçla başlayabilir, havuz bardan leziz atıştırmalıklar ve harika kokteyller ile devam edebilirsiniz.

Haftasonları ise, yüzmeden sonra şezlongunuza servis edilen tepsi brunch’ıyla, şehirde yazın tadına varırken, gün boyu bronzlaşıp lounge müzik ile harika bir gün geçirebilirsiniz.

Tatlı bir esinti eşliğinde şehrin manzarası ile bütünleşen sonsuzluk havuzu, havuz barı, damakta iz bırakan kokteylleri ve sıra dışı dizaynı ile Ukiyo, yaz aylarını kentte karşılayanları eşsiz dünyasına bekliyor…

Açılış

Osman Sınav: ‘Dünyayı değiştirenler hayal kuranlardır’

MedyaKafa Basın

Published

on

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Malatya Valiliği’nin katkılarıyla 9-15 Kasım 2018 tarihinde düzenlenen 8. Malatya Uluslararası Film Festivali, film gösterimleri ve paralel etkinliklerle devam ediyor.

Festival dün, aynı zamanda festivalin bu yılki Onur Ödülleri’nden birisine layık görülen Osman Sınav’ı ağırladı. İnönü Üniversitesi Kütüphanesi Seminer Salonu’nda Sınav’ın 1994 yapımı ‘Yalancı’ filmi gösterildi. Gösterimin ardından festivalin ‘Usta-Öğrenci Buluşması’ bölümü kapsamında bir de söyleşi gerçekleştirildi. Üniversite öğrencilerinin katıldığı söyleşinin moderatörlüğünü ise öğretim görevlisi BeylerYetkiner üstlendi.

Söyleşide yönetmenliğe ilk başladığı yıllardan bahseden usta yönetmen, kariyerinin başında yaşadığı zorlukları öğrencilerle paylaştı. Aslında bu söyleşiden önce 1992 yapımı ‘Kapıları Açmak’ filmini göstermek istediğini ancak bunun bugün mümkün olmadığını anlattı. Sınav, o yılki Antalya Film Festivali’nden ödül alan filmin dönemin Kültür Bakanlığı kaynaklı problemler sebebiyle bugün kayıp olduğunu ve bir daha gösterilemediğini ifade etti.

‘Senaryo bir edebiyat eseri değildir’

Sinemadan ve televizyon dünyasından pek çok farklı konuya değinen Sınav, bir Bedii Faik romanından uyarlanan ve senaryosu aslen Tarık Dursun K.’ya ait olan ‘Yalancı’nın senaryosunu ilk okuduğunda hiç akıcı bulmadığını ve çekimler esnasında senaryoyu yeniden yazdığını anlattı. Sınav, senaryo konusundaki fikirlerini şöyle ifade etti:

‘Senaryo bir edebiyat eseri değildir. Senaryo yönetmene yol gösteren bir matematik ürünüdür. Edebiyat eseri olduğu zaman senaryo olmaz.’

‘Ağır çalışma şartlarının sebepleri var’

Dizi sektörünün sorunlarına da değinen Sınav, dizi prodüksiyonlarını orta ölçekli fabrikalara benzetti ve şu ifadeleri kullandı:

‘Televizyon sektöründe yılda ortalama 90-100 proje başlar. Bir yıl içinde 100 tane ekip kurulur. Bu da yılda 100 tane orta ölçekli fabrika kurmak demektir. Bu yüz ekibin hepsi reytinglerde ilk sıralarda olmak ister. Biz bu işleri yaparken bu 100 işin 60 tanesinin çöp olacağını biliyoruz. Hangisinin olacağını bilmyioruz sadece. Türk televizyonlarının taşıyabileceği dizi sayısı 40-45 civarındadır. Dolayısıyla 60 tane işin 100’er kişilik ekipleri işsiz kalıyor. Bu 40 tanenin 20 tanesi de her an işini kaybetme tehlikesinde. Yalnızca 20 tanesi ise işin sezon sonuna kadar devam edeceği garantisini yaşar. Bu 20 tanenin de parasını zamanında ödeyebildiği maksimum 10 tanedir. O 10 tanenin de sokağa yansıyanı, insanların sahnelerini konuştuğu 5 tanedir. Ve herkesin hayali o 5 tane içinde olmak. Bir yıl ben Kurtlar Vadisi ve Ekmek Teknesi’yle o 5’in ilk ikisiydim.’

Sınav, kendisine bir öğrenciden gelen ‘Türk dizilerinde neler görüyorsunuz, insanlara doğru şeyler veriyor mu? Ağır çalışma şartları var deniliyor, siz ne düşünüyorsunuz?’ sorusunu ise şöyle cevapladı:

‘Ağır çalışma şartları dedin, bunu sana hiç yakıştıramadım. Ağır çalışma şartları diye bir şey yok. Bu ülkenin gerçekleri, ekonomisi, sektörü var. Bu ülkenin sektöründe yılda 100 tane dizi yapılması için reklam gelirlerinin bilmem kaç milyar doları bulması lazım. Yoksa bu televizyonlar bu bütçeleri taşıyamazlar. Ağır çalışma şartlarının sebepleri var. Ben de ağır çalışma şartları içerisinde çalışıyorum. Çalışmaktan ölen yok dünyada. Çalışırsanız, işinizi severek yaparsanız hiçbir şey olmaz.’

‘Üç tane oda düşünün’

Gençlere gelecekleri hakkında pek çok tavsiyede de bulunan Sınav, öğrencilere hayal kurmaktan vazgeçmemelerini ve hayallerini gerçekleştirmek için de mücadele etmeleri gerektiğini öğütledi. Sınav, şöyle konuştu:

‘Dünyayı değiştirenler sadece hayal kuranlardır. Çünkü o hayali siz kurmazsanız dünyada yapacağınız tek şey kalır: başkasının hayalinin parçası olmak. Coelho’nun Simyacı’sını okudunuz mu? O romanın sonunda şöyle der Coelho: Kişisel menkıbenizi yaratabilmek için kendi hayalinizin peşinden koşmanız lazım. Yani sadece hayal kurmak da yetmez. Üç tane yan yana oda düşünün; birinci oda hayal odası. Yalnızsınız, hayalinizi kuruyorsunuz. İkinci oda strateji odası. Ben bu hayale nasıl ulaşacağım diye strateji kuruyorsunuz. Üçüncü oda ise network odası. Yani doğru hayal ortaklarınızı, sizi o hedefe taşıyacak doğru hayal ortaklarını bulacağınız oda.’

Continue Reading

Açılış

Teknolojisi ile İstanbul Havalimanı…

MedyaKafa Basın

Published

on

 

Cumhuriyetimizin 95. Yıl dönümünü kutladığımız 29 Ekim 2018 günü, Istanbul’un yeni havalimanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılarak hizmete başladı.

 

Büyüklük ve kapasite anlamında dünyanın önde gelen havalimanlarından biri olan Istanbul Havalimanı, teknoloji anlamında da birçok üstünlüğe sahip…

 

Robotlar, yapay zekâ, yüz tanıma ya da diğer kişisel bilgilerle işlem yapabilmeye olanak sağlayan havalimanı, yolcuların rahatı ve konforu için akıllı sistem, kablosuz internet, telsiz ve yeni nesil GSM altyapısı ile LTE, algılayıcı ve konuşan ‘nesneler’ gibi son teknolojilerle donatılmış durumda…

 

Havalimanında üç adet veri merkezi, 102 adet entegre sistem, 467 adet sunucu, 780 telekomünikasyon odası, 3257 adet kartlı geçiş noktası, 3267 uçuş bilgi monitörü, 4549 destek verilen bilgisayar, 9000 adet güvenlik kamerası bulunuyor.

 

Bünyesinde 20 milyon GB veriyi tutacak olan, 90 bin iş ağı portuna sahip havalimanına döşenen fiber kablonun uzunluğu 1700 km’yi buluyor ki, bu Istanbul-Berlin arası mesafeye eşit… Bakır kablolar ise 4500 km uzunluğunda ve neredeyse Yeni Delhi mesafesinde…

 

Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone gibi Türkiye’nin tüm operatörleri yolculara hizmet vermek için iletişim altyapısında önemli işlere imza attılar…

 

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, 165 km fiber optik kablo çekimi ve 18 km altyapı çalışması yaptıklarını, enerji ve iletim sistemlerini çoklu arızalara karşı tam korumalı kurduklarını belirtiyor.

 

Turkcell, Huawei ile birlikte çalışarak yeni havalimanının iletişim altyapısında çalışmalar yaptı. Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin ve Huawei Small Cell Ürün Yöneticisi Peng Honghua LampSite Sharing teknolojisi bina içi kullanımlar için tüm gereksinimleri karşılayacak bir çözümler geliştirdiklerine dikkat çekiyorlar.

 

Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan da “İstanbul Yeni Havalimanı gibi dev bir projenin dijital altyapısını diğer operatörlerle altyapı paylaşımına giderek hep birlikte inşa etmek gibi yenilikçi bir çözüm, önümüzdeki dönemde Türkiye’yi dijitalleşme liginde öne çıkartacak diğer çalışmalar için de önemli bir referans noktası olacak.” diyor.

 

Netaş da iletişim teknolojilerindeki 50 yılı aşkın birikimiyle kurduğu teknolojik altyapı sayesinde İstanbul Yeni Havalimanı’nda 55 bin kişiye eş zamanlı, kesintisiz, hızlı ve güvenli internet sağlıyor. Böylece, pasaport, gümrük noktaları ile check-in kontuarlarında bekleme süreleri azaltılabilecek.

 

Vestel, “90 milyon yolcunun gözü Vestel de olacak” dedi ve yeni havalimanını 1300 adet 49 inç ve 1850 adet 55 inç bilgilendirme ekranı ile donattı. Özel ince tasarıma sahip, uzun panel ömrü bulunan ekranlar 178 derece görüş açısına sahip. Ayrıca, ortak karar verme merkezi, çağrı merkezi, otopark merkezi izleme, AOC toplantı odası, veri merkezi, ramp ofis, mülki idari amirliği, mülki idari amirliği kriz odası gibi operasyonel olarak kritik noktalarda Vestel Videowall’lar kullanılıyor.

 

Görüldüğü gibi Türkiye’nin teknoloji üreten tüm kurumları, Türkiye’nin gururu Istanbul Havalimanı’nda ortak bir çalışmaya imza atmışlar. Aslında burada adı geçmeyen ve çok önemli hizmetlerde bulunan “isimsiz kahramanlar”ı da unutmamak gerekiyor.

 

Emeği geçenlere şükran duyuyor yeni havalimanının hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Cem Kıvırcık

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Continue Reading

Açılış

10.5 Yaşında İlk Profesyonel Sergisini Açıyor

MedyaKafa Basın

Published

on

3 Kasım Cumartesi günü
MAJİ Luxury Art Gallery & Event’te müthiş bir sergi bizleri bekliyor olacak.

Henüz 10.5 yaşında, çok genç bir resim dehası olan Dora ile tanışmaya hazır mısınız? Kendisi ilk profesyonel kişisel sanat sergisini 3 Kasım Cumartesi günü MAJİ Luxury Art Gallery & Event’te sanatseverlerin beğenisine sunmaya hazırlanıyor.

Birbirinden profesyonel çalışmalarının sergileneceği sergi için son derece mutlu olduğunu belirten Dora, o gün bu mutluluğuna ve gururuna ortak olacak olan sanatseverler ile bir arada olacağı içinde ayrıca heyecanlı olduğunu belirtiyor.

BEBEKLERLE HİÇ OYNAMADIM

Büyük yetenek Dora “Elim kalem tutmaya başladığından itibaren hep boyalar varmış hayatımda. Bebeklerle hiç oynamamışım, benim oyuncaklarım hep boyalar olmuş. Bunu gözlemleyen annem bana henüz 1 yaşımdayken kırmızı bir çalışma masası almış ve bir sürü çeşit çeşit de boya” diyor.

Tek teknik kullandığnı belirten Dora “Sanatın sınırları olmadığı için farklı teknikler denemeyi tercih ediyorum. Ebru, mozaik, origami, aluminyum folyo, ve heykel çalışmaları yapıyorum. Hepsinden ayrı ayrı keyif alıyorum. Bazen bir tekniğe ara verip diğerine geçiyorum. Bu yıl seramik ve kostüm dizayn eğitimleri de alıyorum. Bunların yanı sıra bale yapıyor, keman çalıyorum” diyerek sözlerine devam etti.

DÜNYA SANATÇISI OLMAK İSTİYORUM

Dora ayrıca “Tabii bunların hepsini, bir kız çocuğu olarak büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün bana bahşettiği haklar ile yapabiliyorum. Bu konuda ulu önderimize şükranlarımı sunuyorum. Çalışmalarımı ise genellikle duygulardan ve insan ilişkilerinden esinlenerek yapıyorum. Son dönemde, ayda ortalama 10 çalışmamı tamamlamış oluyorum. Gelecekte, farklı ülkelerden farklı sanat yaklaşımları ile eğitim alarak dünya sanatçısı olmayı istiyorum” dedi.

İstanbul Düşünce ve Eğitim Derneği sponsorluğunda gerçekleşecek olan serginin küratörlüğünü ise Dora’nın öğretmeni Sn. Gülçin Somerk Ezer yapıyor.

3 Kasım, Cumartesi Saat 15:00
MAJİ Luxury Art Gallery & Event
B Salonu’nda sanatseverleri bekleyen ve geleceğin dünya sanatçısı olma yolunda hızla ilerleyen Dora ile tanışma şansını kaçırmayın.

Adres: Vali Konağı Caddesi, Sinoplu Şehit Cemal Sok. No:4B, Şişli

Continue Reading

Öne Çıkanlar