Connect with us

Açılış

Teknolojisi ile İstanbul Havalimanı…

MedyaKafa Basın

Published

on

 

Cumhuriyetimizin 95. Yıl dönümünü kutladığımız 29 Ekim 2018 günü, Istanbul’un yeni havalimanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılarak hizmete başladı.

 

Büyüklük ve kapasite anlamında dünyanın önde gelen havalimanlarından biri olan Istanbul Havalimanı, teknoloji anlamında da birçok üstünlüğe sahip…

 

Robotlar, yapay zekâ, yüz tanıma ya da diğer kişisel bilgilerle işlem yapabilmeye olanak sağlayan havalimanı, yolcuların rahatı ve konforu için akıllı sistem, kablosuz internet, telsiz ve yeni nesil GSM altyapısı ile LTE, algılayıcı ve konuşan ‘nesneler’ gibi son teknolojilerle donatılmış durumda…

 

Havalimanında üç adet veri merkezi, 102 adet entegre sistem, 467 adet sunucu, 780 telekomünikasyon odası, 3257 adet kartlı geçiş noktası, 3267 uçuş bilgi monitörü, 4549 destek verilen bilgisayar, 9000 adet güvenlik kamerası bulunuyor.

 

Bünyesinde 20 milyon GB veriyi tutacak olan, 90 bin iş ağı portuna sahip havalimanına döşenen fiber kablonun uzunluğu 1700 km’yi buluyor ki, bu Istanbul-Berlin arası mesafeye eşit… Bakır kablolar ise 4500 km uzunluğunda ve neredeyse Yeni Delhi mesafesinde…

 

Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone gibi Türkiye’nin tüm operatörleri yolculara hizmet vermek için iletişim altyapısında önemli işlere imza attılar…

 

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, 165 km fiber optik kablo çekimi ve 18 km altyapı çalışması yaptıklarını, enerji ve iletim sistemlerini çoklu arızalara karşı tam korumalı kurduklarını belirtiyor.

 

Turkcell, Huawei ile birlikte çalışarak yeni havalimanının iletişim altyapısında çalışmalar yaptı. Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin ve Huawei Small Cell Ürün Yöneticisi Peng Honghua LampSite Sharing teknolojisi bina içi kullanımlar için tüm gereksinimleri karşılayacak bir çözümler geliştirdiklerine dikkat çekiyorlar.

 

Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan da “İstanbul Yeni Havalimanı gibi dev bir projenin dijital altyapısını diğer operatörlerle altyapı paylaşımına giderek hep birlikte inşa etmek gibi yenilikçi bir çözüm, önümüzdeki dönemde Türkiye’yi dijitalleşme liginde öne çıkartacak diğer çalışmalar için de önemli bir referans noktası olacak.” diyor.

 

Netaş da iletişim teknolojilerindeki 50 yılı aşkın birikimiyle kurduğu teknolojik altyapı sayesinde İstanbul Yeni Havalimanı’nda 55 bin kişiye eş zamanlı, kesintisiz, hızlı ve güvenli internet sağlıyor. Böylece, pasaport, gümrük noktaları ile check-in kontuarlarında bekleme süreleri azaltılabilecek.

 

Vestel, “90 milyon yolcunun gözü Vestel de olacak” dedi ve yeni havalimanını 1300 adet 49 inç ve 1850 adet 55 inç bilgilendirme ekranı ile donattı. Özel ince tasarıma sahip, uzun panel ömrü bulunan ekranlar 178 derece görüş açısına sahip. Ayrıca, ortak karar verme merkezi, çağrı merkezi, otopark merkezi izleme, AOC toplantı odası, veri merkezi, ramp ofis, mülki idari amirliği, mülki idari amirliği kriz odası gibi operasyonel olarak kritik noktalarda Vestel Videowall’lar kullanılıyor.

 

Görüldüğü gibi Türkiye’nin teknoloji üreten tüm kurumları, Türkiye’nin gururu Istanbul Havalimanı’nda ortak bir çalışmaya imza atmışlar. Aslında burada adı geçmeyen ve çok önemli hizmetlerde bulunan “isimsiz kahramanlar”ı da unutmamak gerekiyor.

 

Emeği geçenlere şükran duyuyor yeni havalimanının hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Cem Kıvırcık

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Açılış

Osman Sınav: ‘Dünyayı değiştirenler hayal kuranlardır’

MedyaKafa Basın

Published

on

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Malatya Valiliği’nin katkılarıyla 9-15 Kasım 2018 tarihinde düzenlenen 8. Malatya Uluslararası Film Festivali, film gösterimleri ve paralel etkinliklerle devam ediyor.

Festival dün, aynı zamanda festivalin bu yılki Onur Ödülleri’nden birisine layık görülen Osman Sınav’ı ağırladı. İnönü Üniversitesi Kütüphanesi Seminer Salonu’nda Sınav’ın 1994 yapımı ‘Yalancı’ filmi gösterildi. Gösterimin ardından festivalin ‘Usta-Öğrenci Buluşması’ bölümü kapsamında bir de söyleşi gerçekleştirildi. Üniversite öğrencilerinin katıldığı söyleşinin moderatörlüğünü ise öğretim görevlisi BeylerYetkiner üstlendi.

Söyleşide yönetmenliğe ilk başladığı yıllardan bahseden usta yönetmen, kariyerinin başında yaşadığı zorlukları öğrencilerle paylaştı. Aslında bu söyleşiden önce 1992 yapımı ‘Kapıları Açmak’ filmini göstermek istediğini ancak bunun bugün mümkün olmadığını anlattı. Sınav, o yılki Antalya Film Festivali’nden ödül alan filmin dönemin Kültür Bakanlığı kaynaklı problemler sebebiyle bugün kayıp olduğunu ve bir daha gösterilemediğini ifade etti.

‘Senaryo bir edebiyat eseri değildir’

Sinemadan ve televizyon dünyasından pek çok farklı konuya değinen Sınav, bir Bedii Faik romanından uyarlanan ve senaryosu aslen Tarık Dursun K.’ya ait olan ‘Yalancı’nın senaryosunu ilk okuduğunda hiç akıcı bulmadığını ve çekimler esnasında senaryoyu yeniden yazdığını anlattı. Sınav, senaryo konusundaki fikirlerini şöyle ifade etti:

‘Senaryo bir edebiyat eseri değildir. Senaryo yönetmene yol gösteren bir matematik ürünüdür. Edebiyat eseri olduğu zaman senaryo olmaz.’

‘Ağır çalışma şartlarının sebepleri var’

Dizi sektörünün sorunlarına da değinen Sınav, dizi prodüksiyonlarını orta ölçekli fabrikalara benzetti ve şu ifadeleri kullandı:

‘Televizyon sektöründe yılda ortalama 90-100 proje başlar. Bir yıl içinde 100 tane ekip kurulur. Bu da yılda 100 tane orta ölçekli fabrika kurmak demektir. Bu yüz ekibin hepsi reytinglerde ilk sıralarda olmak ister. Biz bu işleri yaparken bu 100 işin 60 tanesinin çöp olacağını biliyoruz. Hangisinin olacağını bilmyioruz sadece. Türk televizyonlarının taşıyabileceği dizi sayısı 40-45 civarındadır. Dolayısıyla 60 tane işin 100’er kişilik ekipleri işsiz kalıyor. Bu 40 tanenin 20 tanesi de her an işini kaybetme tehlikesinde. Yalnızca 20 tanesi ise işin sezon sonuna kadar devam edeceği garantisini yaşar. Bu 20 tanenin de parasını zamanında ödeyebildiği maksimum 10 tanedir. O 10 tanenin de sokağa yansıyanı, insanların sahnelerini konuştuğu 5 tanedir. Ve herkesin hayali o 5 tane içinde olmak. Bir yıl ben Kurtlar Vadisi ve Ekmek Teknesi’yle o 5’in ilk ikisiydim.’

Sınav, kendisine bir öğrenciden gelen ‘Türk dizilerinde neler görüyorsunuz, insanlara doğru şeyler veriyor mu? Ağır çalışma şartları var deniliyor, siz ne düşünüyorsunuz?’ sorusunu ise şöyle cevapladı:

‘Ağır çalışma şartları dedin, bunu sana hiç yakıştıramadım. Ağır çalışma şartları diye bir şey yok. Bu ülkenin gerçekleri, ekonomisi, sektörü var. Bu ülkenin sektöründe yılda 100 tane dizi yapılması için reklam gelirlerinin bilmem kaç milyar doları bulması lazım. Yoksa bu televizyonlar bu bütçeleri taşıyamazlar. Ağır çalışma şartlarının sebepleri var. Ben de ağır çalışma şartları içerisinde çalışıyorum. Çalışmaktan ölen yok dünyada. Çalışırsanız, işinizi severek yaparsanız hiçbir şey olmaz.’

‘Üç tane oda düşünün’

Gençlere gelecekleri hakkında pek çok tavsiyede de bulunan Sınav, öğrencilere hayal kurmaktan vazgeçmemelerini ve hayallerini gerçekleştirmek için de mücadele etmeleri gerektiğini öğütledi. Sınav, şöyle konuştu:

‘Dünyayı değiştirenler sadece hayal kuranlardır. Çünkü o hayali siz kurmazsanız dünyada yapacağınız tek şey kalır: başkasının hayalinin parçası olmak. Coelho’nun Simyacı’sını okudunuz mu? O romanın sonunda şöyle der Coelho: Kişisel menkıbenizi yaratabilmek için kendi hayalinizin peşinden koşmanız lazım. Yani sadece hayal kurmak da yetmez. Üç tane yan yana oda düşünün; birinci oda hayal odası. Yalnızsınız, hayalinizi kuruyorsunuz. İkinci oda strateji odası. Ben bu hayale nasıl ulaşacağım diye strateji kuruyorsunuz. Üçüncü oda ise network odası. Yani doğru hayal ortaklarınızı, sizi o hedefe taşıyacak doğru hayal ortaklarını bulacağınız oda.’

Continue Reading

Açılış

10.5 Yaşında İlk Profesyonel Sergisini Açıyor

MedyaKafa Basın

Published

on

3 Kasım Cumartesi günü
MAJİ Luxury Art Gallery & Event’te müthiş bir sergi bizleri bekliyor olacak.

Henüz 10.5 yaşında, çok genç bir resim dehası olan Dora ile tanışmaya hazır mısınız? Kendisi ilk profesyonel kişisel sanat sergisini 3 Kasım Cumartesi günü MAJİ Luxury Art Gallery & Event’te sanatseverlerin beğenisine sunmaya hazırlanıyor.

Birbirinden profesyonel çalışmalarının sergileneceği sergi için son derece mutlu olduğunu belirten Dora, o gün bu mutluluğuna ve gururuna ortak olacak olan sanatseverler ile bir arada olacağı içinde ayrıca heyecanlı olduğunu belirtiyor.

BEBEKLERLE HİÇ OYNAMADIM

Büyük yetenek Dora “Elim kalem tutmaya başladığından itibaren hep boyalar varmış hayatımda. Bebeklerle hiç oynamamışım, benim oyuncaklarım hep boyalar olmuş. Bunu gözlemleyen annem bana henüz 1 yaşımdayken kırmızı bir çalışma masası almış ve bir sürü çeşit çeşit de boya” diyor.

Tek teknik kullandığnı belirten Dora “Sanatın sınırları olmadığı için farklı teknikler denemeyi tercih ediyorum. Ebru, mozaik, origami, aluminyum folyo, ve heykel çalışmaları yapıyorum. Hepsinden ayrı ayrı keyif alıyorum. Bazen bir tekniğe ara verip diğerine geçiyorum. Bu yıl seramik ve kostüm dizayn eğitimleri de alıyorum. Bunların yanı sıra bale yapıyor, keman çalıyorum” diyerek sözlerine devam etti.

DÜNYA SANATÇISI OLMAK İSTİYORUM

Dora ayrıca “Tabii bunların hepsini, bir kız çocuğu olarak büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün bana bahşettiği haklar ile yapabiliyorum. Bu konuda ulu önderimize şükranlarımı sunuyorum. Çalışmalarımı ise genellikle duygulardan ve insan ilişkilerinden esinlenerek yapıyorum. Son dönemde, ayda ortalama 10 çalışmamı tamamlamış oluyorum. Gelecekte, farklı ülkelerden farklı sanat yaklaşımları ile eğitim alarak dünya sanatçısı olmayı istiyorum” dedi.

İstanbul Düşünce ve Eğitim Derneği sponsorluğunda gerçekleşecek olan serginin küratörlüğünü ise Dora’nın öğretmeni Sn. Gülçin Somerk Ezer yapıyor.

3 Kasım, Cumartesi Saat 15:00
MAJİ Luxury Art Gallery & Event
B Salonu’nda sanatseverleri bekleyen ve geleceğin dünya sanatçısı olma yolunda hızla ilerleyen Dora ile tanışma şansını kaçırmayın.

Adres: Vali Konağı Caddesi, Sinoplu Şehit Cemal Sok. No:4B, Şişli

Continue Reading

Açılış

İstanbul Kids Fashion 17 Temmuz’da Ziyarete Açılıyor…

MedyaKafa Basın

Published

on

İstanbul Kids Fashion – 35. Uluslararası Anne Bebek Çocuk Ürünleri – Hazır Giyim ve Aksesuarları Fuarı, 17 Temmuz’da Ziyarete Açılıyor…
Pazar hacmi 600 milyon TL’ye ulaşan bebek çocuk sektörünün uluslararası buluşması İstanbul Kids Fashion – Uluslararası Anne Bebek Çocuk Ürünleri -Hazır Giyim ve Aksesuarları Fuarı, 17-20 Temmuz tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde 35’inci kez kapılarını ziyaretçilere açıyor.
İstanbul Kids Fashion – 35. Uluslararası Anne Bebek Çocuk Ürünleri – Hazır Giyim ve Aksesuarları Fuarı, bebek giyim, çocuk giyim, abiye giyim, mobilya ve ev tekstili, ayakkabı, çorap, çamaşır ve aksesuarları alanında faaliyet gösteren 200 marka ile 80 ülkeden 4 bin 500’ün üzerinde profesyonel ziyaretçiyi 17-20 Temmuz tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi 9 ve 10’ncu salonlarda 4 gün süreyle aynı çatı altında biraraya getiriyor.

İstanbul Kids Fashion’un Türkiye’de uluslararası platformda anne, bebek ve çocuk hazır giyim sektöründe yapılan en büyük fuar organizasyonu olduğuna dikkat çeken UBM Türkiye Marka Direktörü Hatice Dinçer, “Sonbahar Kış Bebek ve Çocuk Modası’na dair son trend ve koleksiyonların alıcılarla buluşacağı İstanbul Kids Fashion’da; 4 kıta 80 ülkeden 4 bin 500’ün üzerinde profesyonel ziyaretçiyi ve 200 markayı ağırlayacağız.” dedi.

Hazır giyimde dünyanın 7’nci, Avrupa’nın 2’nci büyük tedarikçisi olan Türkiye’nin toplam hazır giyim ihracatı 17 milyar dolar ve bu toplam içerisinde bebek giyim ihracatı 1,6’lık bir paya sahip. Sektörün ekonomik büyüklüğünün 500-600 milyon TL’ye ulaştığı tahmin ediliyor. Her yıl 1 milyondan fazla bebeğin dünyaya geldiği ülkemizde, ebeveynler 2 yaşına kadar bebekleri için ayda ortalama 60, yılda ise 720 dolar harcama yapıyor.

Sonbahar Kış Bebek ve Çocuk Modası’nda Son Trend ve Koleksiyonlar, İstanbul Kids Fashion’da…
Ülkemizde bebek çocuk hazır giyimi alanında faaliyet göstere 150’nin üzerinde firma bulunduğunu belirten UBM Türkiye Marka Direktörü Hatice Dinçer, “35’ncisini düzenlediğimiz İstanbul Kids Fashion, bebek çocuk hazır giyim sektörünün ülkemizdeki en uzun soluklu ve istikrarlı fuarı. Sonbahar Kış Bebek ve Çocuk Modası’na dair son trend ve koleksiyonların alıcılarla buluşacağı fuarımıza bu yıl özellikle Rusya, Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmenistan, Ukrayna, Özbekistan ve Balkan ülkeleri ile çocuk abiye ürünlerinde Türk markalarının tasarımlarıyla beğeni topladığı Irak, Mısır, Tunus, Suudi Arabistan, Cezayir, Ürdün, Fas gibi Orta Doğu ülkelerinden 4 bin 500’ün üzerinde yeni alıcıların ziyaret etmesi bekliyoruz” dedi.

Dünya Modasında Trendleri Belirleyen Marka WGSN, İstanbul Kids Fashion’da 2019 İlkbahar/Yaz Bebek Çocuk Modası ve Trendlerini Sunacak…
İstanbul Kids Fashion Fuarı, düzenlediği etkinliklerle de sektörün geleceğinin şekillenmesine rehberlik ediyor. Dünya genelinde moda ve stil endüstrisine hizmet veren trend araştırma, analiz ve bilgi servisi WGSN’den Allison Goodfellow Ash, 17 Temmuz Salı günü saat 14:00’te İstanbul Fuar Merkezi Salon 9, F108 numaralı alanda 2019 ilkbahar/yaz bebek çocuk modası ve trendlerine dair ipuçlarını vereceği bir sunum gerçekleştirecek. 2019 yılında bebek çocuk modasına dair, renk, desen, iplik, kumaş, aksesuar vb öngörüler sunulacak.

Kadın Girişimcilerin Önemi Masaya Yatırılacak…
Nişantaşı Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü, 19 Temmuz, Perşembe günü saat 14:00’te Öğretim Üyesi Dr. S. Çiğdem Koçak’ın moderatörlüğü’nde ‘Türkiye’de Kadın Girişimciler’ Zirvesi düzenliyor. Etkinlikte kumaş dokuma alanında dünyaca ünlü bir Sanatçı olan Fırat Neziroğlu‘Yaratıcılık Serüveni’, çantalı üst giysi tasarımı ile dünya genelinde çok sayıda ödülün sahibi olan Tasarımcı Esin Öney Nayır ‘Hayal Et, Çalış ve Başar’, Koton,Beymen, Loft, Colin’s gibi pek çok ünlü marka ile başarılı projeler gerçekleştiren Endüstri Mühendisi Bahar Yıldırım, ‘Girişimci İş Kadınlarının Başarılı ve Başarısız Olma Sebepleri’ başlıklı oturumlarda konuşmacı olarak yer alacak.

Tarihte Çocuk Modası Fotoğraf Sergisi İlk Defa Fuar Ziyaretçilerinin Beğenisine Sunulacak….
Birçok etkinliğin yer aldığı İstanbul Kids Fashion Fuarı’nda Türkiye’de ilk kez yapılacak olan geçmişten günümüze çocuk modası fotoğraf sergisine de ev sahipliği yapacak. Ziyaretçilerin İstanbul Fuar Merkezi, Salon 9, F108 numaralı alanda Türkiye, ABD, İtalya, İngiltere ve Almanya’dan sokak ve stüdyo fotoğraflarının olduğu “Tarihte Çocuk Modası Sergisi”’ni gezebilecek. Sergide dünyaca ünlü birçok sanatçıdan 1900’lerden 1980’lere kadar seçilmiş çocuk modası fotoğrafları ve 35. İstanbul Kids Fashion katılımcılarının en trend ürünlerinin sergilendiği Trend Alanı’nda sonbahar/kış kreasyonuna ait bebek çocuk hazır giyim ve aksesuarları, bebek çocuk abiye giyimi ve daha fazlasını sergilenecek.

Ücretsiz Online Kayıtlar 16 Temmuz’a Kadar Devam Ediyor…
17-20 Temmuz tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi 9 ve 10’ncu Salonlarında yapılacak 35. Uluslararası İstanbul Kids Fashion-Bebek Çocuk Hazır Giyim ve Aksesuarları Fuarı’na,düzenlenen etkinliklere ve lounge alanına ücretsiz katılım için www.istanbulkidsfashion.com/tr web sitesi üzerinden online kayıtlar 16 Temmuz’a kadar devam ediyor.

Continue Reading

Öne Çıkanlar